Ana Sayfa Dünya BAYDEMİR BOĞULMALARI TBMM'YE TAŞIDI

BAYDEMİR BOĞULMALARI TBMM'YE TAŞIDI

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, yaz aylarında Urfa'da sulama kanallarında yaşanan boğulma vakalarını meclis gündemine taşıdı.

Giriş Tarihi: 21 Haziran 2016 Salı 12:47
BAYDEMİR BOĞULMALARI TBMM'YE TAŞIDI

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, yaz aylarında Urfa'da sulama kanallarında yaşanan boğulma vakaları için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gündeme taşıdı. Baydemir TBMM'ye verdiği soru önergesinde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak cevaplanmasını istedi.

Baydemir verdiği soru önergesinde şunları söyledi:

Aşağıdaki sorularımın Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlutarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.  

Urfa ve ilçelerimizde sıcaklıkların başladığı yaz aylarında, çocuklarımız, DSİ’ye ait baraj, gölet ve sulama kanallarına serinlemek amacıyla girmekte ve her yıl çok sayıda boğulma vakası yaşanmaktadır. Örneğin Harran Ovası’nda 147 km uzunluğunda Urfa Ana Sulama Kanalı ve 86 km uzunluğunda Harran Sulama Kanalı olmak üzere 233 km uzunluğunda açık devre sulama kanalları bulunmaktadır. Açık devre sulama kanalların birçoğu şuan ki halleriyle Urfa ve ilçelerinde tehlike arz etmektedir. Kamuoyunun konu hakkındaki hassasiyetinin dikkate alınması, ölüm vakalarının önüne geçmek için önlemlerin alınması, gerekli denetimlerin ve bilgilendirmenin yapılması aciliyet arz etmektedir.

 

Bu gerekçelerle; 

1-            2012-2016 yılları arasında, DSİ’ye ait baraj, gölet ve sulama kanallarında, kaç boğulma vakası yaşanmıştır? Vefat edenlerin sayısı ve yaş aralığı nedir? Boğulma vakalarının yıllara göre dağılımı nedir? 

2-            2012-2016 yılları arasında, DSİ’ye ait baraj, gölet ve sulama kanallarında, kaç boğulma vakasına müdahale edilebilmiştir? Kaç kişi kurtarılmıştır?

3-            2012-2016 yılları arasında kaç boğulma vakasına teknik ekipman, teknik eleman eksikliği ve/veya ulaşım sorunlarından vs. kaynaklı müdahale edilmemiştir?

DSİ’ye ait baraj, gölet ve sulama kanallarında yaşanan boğulmaların önüne geçilmesi için Bakanlığınız nezdinde bugüne kadar yapılan çalışmalar nelerdir? Kanalların ve göletlerin daha güvenli hale getirilmesi için Bakanlığınızca yapılan çalışmalar nelerdir? 

 

Osman BAYDEMİR
Şanlıurfa Milletvekili

 

YORUMLAR
  • yorum2016-06-23 10:17:23Feride

    "yaz aylarında, çocuklarımız, DSİ’ye ait baraj, gölet ve sulama kanallarına serinlemek amacıyla girmekte ve her yıl çok sayıda boğulma vakası yaşanmaktadır." Su kanalları evlerden uzakta, öte yandan çocukların yaşları küçük.Peki kimse sormaz mı küçük yaştaki çocuğun evinden çok uzakta böyle tehlikeli yerde ne işi var, annebabası nerede ?

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaköprü karanlığa gömüldü

Karaköprü karanlığa gömüldü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star