Ana Sayfa Siyaset Baydemir: Erdoğan’ın ‘’Affedin’’sözlerine Tepki gösterdi

Baydemir: Erdoğan’ın ‘’Affedin’’sözlerine Tepki gösterdi

Partisinin Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesindeki partililere konuşan HDP’li Osman Baydemir ;"Öcalan'a özgürlük" nöbetinde , Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Affedin" sözlerine tepki göstererek, "Xwede'yi bilmem ama biz Kürtler onları affetmeyeceğiz, yargılanacaklar" dedi

Giriş Tarihi: 14 Ağustos 2016 Pazar 13:11
Baydemir: Erdoğan’ın ‘’Affedin’’sözlerine Tepki gösterdi

Partisinin Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesindeki partililere konuşan  HDP’li Osman Baydemir ;"Öcalan'a özgürlük" nöbetinde , Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Affedin"  sözlerine tepki göstererek, "Xwede'yi bilmem ama biz Kürtler onları affetmeyeceğiz, yargılanacaklar" dedi.

Baydemir unları kaydetti:’’15 Temmuz darbe girişiminin ardından meydanlara çıkan ve ellerinde bayraklarla poz vererek selfi çeken bazılarının kendine darbeden pay çıkardığını ancak,bunların birçoğunun FET֒cü olduğunu iddia ederek,bunların aklanmak için Televizyon,Televizyon dolaşarak kendilerini aklamaya çalıştığını ve bunların  FET֒nün ayranından içenler olduğunu iddia etti.’’

Şanlıurfa’nın merkez Eyyübiye ilçesinde yurttaşlar "Öcalan'a özgürlük" için alanlara indi. HDP İl Örgütü binası önünde tutulan nöbete katılan yurttaşlara seslenen HDP Riha Milletvekili Osman Baydemir,  çözüm süreci ve sonrasında yaşanan gelişmeleri anlattı. Pirsûs (Suruç) Katliamı ve Serêkaniyê'de (Ceylanpınar) iki polisin yaşamını yitirdiği olayların araştırılmasını isteyen Baydemir,   AKP hükümetinin darbecilere ve katliamcılara zemin hazırladığını söyledi.

BEN TANKIN ÜZERİNE ÇIKTIĞIMDA BENİ VATAN HAİNİ İLAN ETTİLER

HDP’li Osman Baydemir;’’Kendisinin DiyarbakırBüyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde FET֒cülerle mücadele ettiğini bu darbecilerin tanklarının üzerine çıktığında bu insanların kendini anlamadığını ve acımasızca eleştirdiğini ve hatta vatan haini ile damgaladığını ifade ederek,Ancak bugün tankların üzerine çıkanların kahraman ilan edildiğini ve o gün kendisini eleştirenlerin bugün doğruyu bulduğunu ifade ederek biz yıllar önce bunların yanlışlarına karşıçıktığını amma toplumun kendilerine o gün sahip çıkmadığını söyledi.’’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Affedin" sözlerine tepki gösteren Baydemir, "Xwedê'yi bilmem ama biz Kürtler onları affetmeyeceğiz, yargılanacaklar" dedi.

'Tecritte ısrar savaşta ısrardır'

 

Darbe sürecinin ardından müzakere sürecinin öneminin ortaya çıktığını belirten Baydemir, "Darbe, cuntacılık tecridin ta kendisidir. Tecrit bu manada barışa en büyük darbedir, tecrit uygulamasını bir an önce ortadan kaldırın" dedi. Tecritte ısrarın savaşta ısrar olduğunu söyleyen Baydemir, yurttaşları yaşananlara karşı dikkatli olmaya çağırdı.

HDP HER ZAMAN DARBEYE KARŞI ÇIKMIŞTIR

Baydemir,HDP olarak her zaman darbelere karşı durduğunu ve her fırsatta bunu söylemelerine rağmen  bazıları tarafından görmeden gelindiğini söyleyerek şunları kaydetti:’’15 Temmuz darbe girişiminde yine ilk resmi açıklama HDP’den geldiği halde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yenikapı mitingine HDP’yi davet etmemesi bizleri üzmüş ve bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakıştırmadığını ve HDP’nin de bu ülkede yaşayan vatandaşları temsil ettiğini ve bunun yanlış olduğunu söyledi.’’

'EN ÇOK BAYRAK SALLAYANLARDAN ÇEKİNİN'

 

Baydemir, şöyle dedi: "Toplumun gözünün önüne perde çekilmeye çalışılıyor. Ankara'da, İstanbul'da, diğer yerlerde şuan 'FETÖ, FETÖ, FETÖ' diyenler FETÖ'nün tasından en çok ayran içenlerdir. Riyakarlık diz boyudur. En çok bayrak sallayanlardan çekinin."

Öte yandan partililer  sanatçı Hozan Serwan’ın birbirinden güzel eserleriyle partilileri coşturarak Eyyübiye ilçesindeki HDP nöbet eylemi alkış ve zılgıtlarla sona erdi.Partililer daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

 

Kaynak: gaphaberleri.com

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık