Ana Sayfa Güncel BAYDEMIR :HASTANELERIN SÖZLEŞMELERİ NEDEN YENİLENMİYOR?

BAYDEMIR :HASTANELERIN SÖZLEŞMELERİ NEDEN YENİLENMİYOR?

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir hangi gerekçelerle Urfa'da dahil olmak üzere Türkiye genelindeki Özel hastanelerin ve Tıp merkezlerinin SGK sözleşmelerinin yenilenmediği ve bu durumun yarattığı mağduriyetlerin önüne nasıl geçileceğini incelenmesi için Meclis Araştırması istedi.

Giriş Tarihi: 29 Nisan 2016 Cuma 09:55
BAYDEMIR :HASTANELERIN SÖZLEŞMELERİ NEDEN YENİLENMİYOR?

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir'in Meclis Başkanlığına gönderdiği araştırma önergesinin yazılı metninde şu ifadeler yer aldı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

2016 yılı başından bugüne, Türkiye genelinde birçok ilde, özel hastaneler ve sağlık merkezlerinin SGK sözleşmeleri yenilenmemiş, yenilenmeme gerekçelerine dair bilgiler kamuoyu ile paylaşılmamıştır. Sadece Urfa ilimizde 4 özel hastane ve 36 tıp merkezinin SGK sözleşmelerinin yenilenmediği ve bu durumun ise gerek çalışanlar gerekse de buralarda sağlık hizmeti alan hastalarda ciddi mağduriyetlere neden olduğu bilinmektedir. Hastaneler kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış, çalışanlarına ise işsizlik dışında bir adres gösterilmemiştir. Son zamanlarda, Türkiye genelindeki özel hastanelerin ve sağlık merkezlerinin, hangi gerekçeler ile SGK sözleşmelerinin yenilenmediğini anlamak, alternatif çözümler üretmek ve mağduriyetlerin giderilmesi için atılması gereken adımların tüm boyutlarıyla araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, Meclis İç Tüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve talep ederiz. 29.04.2015

GEREKÇE

Türkiye genelinde SGK sözleşmeleri yenilenmeyen özel hastaneler ve tıp merkezlerinin sayısı gün geçtikçe artmakta ve bu durum gerek hastane çalışanlarında gerekse de bu kurumlardan sağlık hizmeti alan hastalarda ciddi mağduriyetler yaratmaktadır. Türkiye’de uzun sürelerdir bir sağlık politikası haline gelen özel hastane ve sağlık merkezlerinin açılabilmesi durumu, sağlık sektöründe özel teşebbüslerin %25’e varan bir hizmet sunumuna sahip olmalarını doğurmuştur. AKP  iktidarında sayıları hızla artan özel hastanelerin sayısı 550’yi bulmuş ve iktidarın neo-liberal ekonomik politikalarının bir yansıması olarak özel hastaneler bir olgu haline dönüşmüştür. AKP hükümetinin kamusal ve parasız sağlık ilkesini bir kenara bıraktığı bu süreçte, bir de özel hastaneler arasında ayrım yaptığı algısı kamuoyunda sıkça dile getirilmektedir.   

Günümüzde, Türkiye genelinde sağlık hizmeti ihtiyacından, sağlık sektöründeki istihdama, hizmet yükünü kamu ve üniversite hastaneleri ile beraber üstlenen sağlık kurumlarının kapatılması iller bazında da, nasıl kapatılacağı net olmayan, ciddi boşluklara mahal vermiştir. Sadece Urfa ilimizde Özel OSM Ortadoğu Hastanesi, Özel Edessa Hastanesi, Özel Ursu Hastanesi, Academia Hospital ve 36 tıp merkezinin SGK sözleşmeleri yenilenmemiş, bu durum bu kadar sayıda sağlık kurumunun nasıl açıldığı, denetimlerinin nasıl yapıldığı, hangi gerekçelerle sözleşmelerin yenilenmediği, yaşanacak mağduriyetlerin önüne nasıl geçileceğine dair de ciddi soru işaretleri yaratmıştır. 

Bunun yanı sıra, Urfa gibi mültecilerin de bulunduğu sınır illerimizde, sağlık kurumu eksikliği, bahsi geçen hastane ve tıp merkezlerinin kapanma noktasına gelmesinden kaynaklı, katlanarak artmaktadır. AKP hükümetinin seçim vaatlerinde ve iktidar milletvekillerinin sıkça tekrarladığı Şehir Hastanesi gibi hastanelerin açılmaması, bu da yetmezmiş gibi, hâlihazırda sağlık hizmeti veren kuruluşların sözleşmelerinin yenilenmemesi anlaşılır bir durum değildir.

Bu nedenle, özel hastanelerin ve sağlık merkezlerinin, hangi gerekçeler ile SGK sözleşmelerinin yenilenmediğini anlamak, kapatmanın dışında alternatif çözümler üretmek ve mağduriyetlerin giderilmesi için atılması gereken adımların tüm boyutlarıyla araştırılması amacıyla Anayasa’nın 98’inci, Meclis İç Tüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması için gereğini arz ve talep ederiz. " şeklinde yazılı açıklama meclis başkanlığına gönderildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de terör operasyonu: 4 ölü

Viranşehir'de terör operasyonu: 4 ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık