Ana Sayfa Siyaset BAYDEMİR HİLVAN'I MECLİSE TAŞIDI

BAYDEMİR HİLVAN'I MECLİSE TAŞIDI

HDP Urfa vekili Osman Baydemir Hilvan ilçe ve köylerinde yaşanan nitelikli içme suyu sıkıntısını Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sordu.

Giriş Tarihi: 6 Haziran 2016 Pazartesi 11:28
BAYDEMİR HİLVAN'I MECLİSE TAŞIDI

HDP Urfa vekili Osman Baydemir Hilvan ilçe ve köylerinde yaşanan nitelikli içme suyu sıkıntısını Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde soru önergesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sordu.

 

Baydemir verdiği yazılı soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

 

 

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhasekitarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 02.06.2016

 

                                                                                                       Osman BAYDEMİR                                                                                                                                Şanlıurfa Milletvekili

 

Urfa ilimiz ekonomisi ve zengin toprakları göz önüne alındığında tarıma dayalı illerimizin başında gelmektedir. Son 13 yılda 24,4 milyarlık yatırım yapıldığı söylenen ilimizde, Urfa ve ilçelerine bağlı köylerde bırakın tarımsal sulamayı, içme suyu sorunu dahi çözülememiştir. Etkili yatırımların yapılmadığının bir başka göstergesi olan içme suyu sorunu, 21. yy Türkiye'sinde, Urfa’ya bağlı ilçelerde ve köylerde ikamet eden yurttaşlarımızın yıllardır yaşadığı ciddi bir mağduriyettir.   

41 bin 644 nüfusa sahip Hilvan ilçe ve köylerinde uzun yıllardır değiştirilmeyen su borularında çatlakların ve buna dayalı sızmaların olduğu, köylerde kullanılan kuyu suyunun aşağı indiği ve su ihtiyacının yeterince karşılanamadığı, Hilvan’a bağlı bazı köylere ise içme suyu hattı çekilirken diğer köylere bu hizmetin verilmediği belirtilmektedir.

Her ne kadar, içme suyu ve alt yapı hizmetleri, ilgili Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda ise de Bakanlığınız ile ilgili belediye arasındaki çalışmalar ancak bu sorunu giderebilir.

 

Bu gerekçelerle; 

1-            Hilvan ilçemizde temiz su arıtma tesisi var mıdır?  Yok, ise, temiz su arıtma tesisi ne zaman planlamaya alınacak, ne zaman inşa edilecek, ne zaman halkın hizmetine sunulacaktır?

2-            Bakanlığınızın ve İller Bankası’nın ilgili belediye ile eşgüdümlü bir çalışması bulunmakta mıdır?

3-            Hilvan ilçemize bağlı kaç köyümüzde içme suyu kuyudan karşılanmaktadır? Kaç hanenin içme suyu bağlantısı bulunmaktadır?

4-            Hilvan ilçemize bağlı kaç köyde köylülerimiz içme suyunu kendi imkânları ile sondaj kuyusundan temin etmektedirler?

5-            Hilvan ilçemizde atık su arıtma tesisi var mıdır? Yok, ise, atık su arıtma tesisi ne zaman planlamaya alınacak, ne zaman halkın hizmetine sunulacaktır? Konu hakkında, Bakanlığınız ve İller Bankası’nın, ilgili belediye ile eşgüdümlü bir çalışması var mıdır?

 

6-            Hilvan ilçemize bağlı kaç köyde kanalizasyon alt yapısı bulunmaktadır? Kanalizasyon alt yapısı olmayan köylere dair bir çalışmanız bulunmakta mıdır? Bakanlığınızın ve İller Bankası’nın ilgili belediye ile eşgüdümlü bir çalışması var mıdır?

7-            Yurttaşlar arasında, köylere hizmet götürülürken, siyasi saikle ayrımcılık yapıldığı iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur? Doğru ise, ayrımcılık yapan kişiler hakkında her hangi bir yaptırımız olacak mıdır?

8-            Hilvan ilçemiz için yukarda bahsi geçen ve temel insani ihtiyaç olan su ve alt yapı ihtiyacının giderilmesi için Bakanlığınız ve bağlı ilgili kuruluşların 2016 bütçesinde ayrılan bir ödenek mıdır? Var ise, ayrılan ödenek ne kadardır?

 

 

 

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star