Ana Sayfa Güncel BAYDEMİR, TUGAY’I MECLİSE TAŞIDI

BAYDEMİR, TUGAY’I MECLİSE TAŞIDI

HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBBM)’ye bir soru önergesi vererek, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

Giriş Tarihi: 19 Şubat 2016 Cuma 12:16
BAYDEMİR, TUGAY’I MECLİSE TAŞIDI

HDP Şanlıurfa Milletvekili Baydemir, “Şanlıurfa il merkezinde bulunan 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın meskenlerin, okulların ve çocuk yuvalarının bulunduğu bir yerde olması Urfa halkında ciddi endişeler yaratmaktadır. 2014 seçimlerinde dönem hükümetinin ve milletvekili adaylarının “Tugay arazisi kent parkına dönüştürülecek” vaadi, üzerinden iki sene geçmesine rağmen gerçekleştirilmemiştir. Mayıs 2015’te Tugay Komutanlığında, anti-tank mayının imhanı sırasında, meydana gelen patlaması sonucu birçok ev, okul ve işyerinin camları kırılmış, maddi hasar meydana gelmiştir. Bu durum, sivil yerleşim birimlerinin içinde kalan, okullara ve kreşlere yakın bir askeri üssün yaratacağı tehlikenin sadece bir örneğidir. Uzun süredir yerel basının ve yurttaşların yakinen takip ettiği bu duruma dair beklenti askeri üssün taşınması ve alanın kent ormanına dönüştürülmesidir.” Dedi.

Bu gerekçelerle Baydemir şu soruları yöneltti;

1-Urfa şehir merkezinde bulunan 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu yerden taşınması için Bakanlığınıza resmi bir talep olmuş mudur?

2-Urfa ili sınırları içinde bulunan 20.Zırhlı Tugay Komutanlığı başka bir yere taşınacak mıdır? Bakanlığınızın konuyla ilgili ne tür girişimleri bulunmaktadır?

3-Bu alanın boşaltılması halinde nasıl kullanılması planlanmaktadır? Bakanlığınızın konuya dair bir çalışması/projelendirmesi bulunmakta mıdır?

4-Konuyla ilgili başka Bakanlıklar ile ortak bir çalışma yürütülmekte midir/yürütülecek midir?

5-20.Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda son bir yılda yukarda bahsi geçen patlamalara benzer kaç patlama yaşanmıştır? Buna benzer patlamaların yaşanmaması için ne tür önlemler alınmaktadır? “Kontrollü” denilen bu patlamalara dair Urfa halkına gerekli bilgilendirmeler yapılmakta mıdır?

YORUMLAR
  • yorum2016-02-20 22:47:17i.büyük

    yanılıyorsun baydemir biz urfalılar devleten korkmuyoruz sizin gibi

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Karaköprü resmen iptal oldu

Karaköprü resmen iptal oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık