Ana Sayfa Siyaset BAYDEMİR: URFA’DA GÖNDEMLE İLGİLİ KONUŞTU

BAYDEMİR: URFA’DA GÖNDEMLE İLGİLİ KONUŞTU

Hakların Demokratik Partisi'nin düzenlediği "Yarını bugünden kuruyoruz" konferansında HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir yaptığı konuşmada Şırnak olaylarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı.

Giriş Tarihi: 4 Ocak 2016 Pazartesi 05:22
BAYDEMİR: URFA’DA GÖNDEMLE İLGİLİ KONUŞTU

Öğretmenler evi toplantı salonunda gerçekleşen konferansa HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanları Sevda Çelik Özbingöl, Rıdvan Yavuz, HDP Milletvekili Osman Baydemir, DBP İl Eş Başkanı Leyla Coşkun, HDP eski Milletvekili Ziya Çalışkan, sendika üyeleri, partililer ve davetliler katıldı.

Yaklaşık bir haftadır Şırnak’ta bulunan ve Şırnak’ta yaşanan olayları anlatarak göz yaşlarına hakim olamayan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir “ Öyle bir şehirde yaşıyoruz ki, Evliyalar, enbiyalar, Peygamberler şehri. Öyle bir şehirde yaşıyoruz ki Halil İbrahim Şehri, bu şehrin mayası zalime, zalimin zulmüne boyun eğmemiştir. Öyle bir şehirdir ki, ucunda yanma olsa dahi zalime sen zalimsin, münafıka sen münafıksın diyen bir şehirde yaşıyoruz. Aradan binyıllar geçti, aradan on bin yıllar geçti maalesef nemrudilerin ruhu, nemrudilerin felsefesi, başka maskeler altında halen meşruiyetini sürdürüyor bu kadim coğrafya. Öncelikle konferansımızın bu noktada kürdistan coğrafyasında Kürt halkına dayatılan bu kırım politikalarının, faşist politikaların ortadan kaldırılacağı onurlu bir barışın tesis edileceği sürece katkı sunması temennisinde bulunuyorum” dedi.

Birçok ilde yaşanan olayların daha önceden Abdullah Öcalan tarafından belirtildiğini dile getiren Baydemir: “HDP projesi bugün orta doğu coğrafyasının tümünü yakıp kavuran mezhepler arasındaki çatışmayı, etnik kimlikler arasındaki çatışmayı, şehirlerin, kasabaların, kültürel mirasların yakılıp yıkılması sürecine dur demenin engel olmanın felsefesi projesinin ta kendisidir. Bundan 3 yıl önce, 4 yıl önce bu projenin sahibi ve barış elçisi Sayın Öcalan, bugünlere işaret etmişti. Orda doğu coğrafyasının böylesine bir vahşeti, böylesine bir kıyım sürecini yaşayabileceğini ön görmüştü, bunun önünde bir engel teşkil etme adına orta doğu coğrafyasının bütün kadim illerini, kadim kültürlerini, kadim etnik kimliklerini farklılıklarını aynı çatı altında toplama, bir birini tanıma, bir birini ret etmeme üzerine yeni bir yaşam, yeni bir duruş mümkündü ispatı idi HDP” diye konuştu.

 

7 Haziran’dan sonra Türkiye’de HDP’nin büyüdüğünü ve bu nedenle HDP’den korkulduğunu sözlerin ekleyen HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir: “Bu proje Anadolu Mezopotamya halkları tarafından 7 Haziran’da kabul görüldü. Halklarımız, Araplar, Kürtler, Türkler, Emekçiler, Dindarlar, Demokratlar, Liberaller, halkımız, halklarımız birlikte yaşam arzusunu en görkemli bir şekilde bütün olanaksızlara rağmen yüreğinin kapısını açtı. Maalesef Türkiye’nin HDP’leşmesi süreci, Türkiye’nin HDP’ye kapısını açması 70 yıldır, 80 yıldır bu coğrafyayı çoraklaştıran, tekleştiren, tek bir etnik kimliğe, tek bir şahısın yönetimine tabi kılmak isteyen anlayış, Türkiye’nin HDP’leşmesinden korktu. Türkiye’nin HDP’leşmesinden korkanlar bir kez daha tek başına iktidar olma uğruna bu coğrafyayı ateşin içerisine attılar. Bu coğrafyanın insanlarını katliamın eşiğine ittiler. İşte bugün yaşadığımız katliamların nedenlerinden bir tanesi de AKP darbe pratiğinin tek başına ülkede iktidar olma hırsı, iktidar olma arzusudur. Şüphesiz ki bir diğer neden de 70 yıldır, 80 yıldır, 90 yıldır, bu Devletin Ankara’da değişmeyen Kürt düşmanlığı politikasıdır. CHP’de, MHP’de, DYP’de, ANAP’ta, AKP’de, hükümet kim olursa olsun bu coğrafyada Kürtlere dahil, Kürdistan’a dahil devlet politikası düşmanlıktır, yok etmedir, baskı altına almadır, asimle etmektir, kendisine köle etmektir” dedi.

 

Şırnak’ta yaşadığı olayları anlatırken gözyaşlarına hâkim olamayan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir: “Kardeşlerim, bir hafta sizler adına, sizlerin barış duygusu adına, sizlerin zulme boyun eğmeyeceğiz talebiniz ve duruşunuz adına Şırnak’ta idim. Morglar morgların kapasitesi katledilen cenazeleri kaldırmıyor. 60 yaşındaki, 70 yaşındaki, 86 yaşındaki, 3 yaşındaki, henüz anne karnındaki bebek katlediliyor. 19 gündür, 20 gündür Cizre’de evler çocuklar, yaşlılar, kadınlar top atışlarıyla dövülüyor. Tanklar ile dövülüyor, sokağa çıkma yasağını bir kenara bırakın pencerenin kenarına çıkan insanlar katlediliyor. Sağlık emekçisi kan kaybeden bir yaralı kadını sokaktan çıkarıp hastaneye götürmek isterken faşistler tarafından katlediliyor. Çıkıp bizden teslim olmamızı istiyorlar, çıkıp bizden boyun eğmemizi istiyorlar. Ey Urfa halkımız, 7’den 70’e şahit ol, ey Kürdistan halkları 7’den 70’e şahit ol, ey dünya halkları 7’den 701’e şahit olun ve tarihe not düşün. Bu faşist devlete teslim olan namerttir, asla ve kata teslim olmayacağız, asla boyun eğmeyeceğiz” dedi.

haber: İbrahim Uygur - Süleyman Turan

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Bakan Çelik: Ben böyle tarım bakanlığı yapmam

Kurumsal

İçerikYukarı Çık