Ana Sayfa Sağlık BAYDEMİR:URFA’DAKİ HASTANELERİ SORDU

BAYDEMİR:URFA’DAKİ HASTANELERİ SORDU

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Urfa’da SGK tarafından sözleşmeleri yenilenmeyen özel hastanelerin durumunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya sordu.

Giriş Tarihi: 13 Nisan 2016 Çarşamba 13:19
BAYDEMİR:URFA’DAKİ HASTANELERİ SORDU

osyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sözleşmeleri yenilenmeyen Urfa’daki özel hastanelerin durumu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir tarafından verilen yazılı soru önergesiyle Meclis’e taşındı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle önerge veren Baydemir,

“Sağlık hizmetlerinde yaşanan sıkıntıların üst safhada olduğu, uzun yıllardır hastane mevcudu ve yatak sayılarının halkın taleplerini karşılamadığı ve şehir hastanesi projesinin halen bitirilmediği Urfa ilimizde bir de bahsi geçen hastanelerin kapatılması, halkın en doğal hakkı olan sağlık haklarından yoksun bırakılmasına neden olmaktadır. Ayrıca, işsizlik sorunun ciddi boyutlarda olduğu Urfa’da, dört özel hastanenin kısa aralıklarla, artarda kapatılması, işsizlere yeni kişilerin eklenmesini doğurmaktadır” dedi.

‘MAĞDURİYETLER NASIL GİDERİLECEK?’

Soru önergesinin akabinde Baydemir şu soruları yöneltti: İsmi geçen hastanelerin sözleşmelerinin yenilenmemesinin gerekçeleri nelerdir? İlimizde daha kaç hastanenin sözleşmelerinin yenilenmemesi planlanmaktadır? Sözleşmelerin yenilenmeyeceğine dair karar hastanelere ne zaman iletilmiştir? Sözleşmelerin yenilenmemesi sonucunda doğacak mağduriyetler ile ilgili öncesinde hastaneler ile bir istişarede bulunulmuş mudur? Son olarak sözleşmesi yenilenmeyen Ursu Hastanesinde, hastanenin kapanma ile yüz yüze kalmasından kaynaklı, 307 personelin işsiz kalmasına dair doğacak mağduriyetler nasıl giderilecektir? Bu konuda Bakanlığınız bir sorumluluk alacak mıdır? Kamuoyunda, özel hastanelerin, SGK sözleşmelerinin iptalinin bir cezalandırma ve keyfi bir uygulama olarak yapıldığı algısı oluşmaktadır. Bunda, yetkililerin kamuoyunu yeterli bilgilendirmemesi ve geçerli gerekçelerin kamuoyu ile paylaşılmamasının payı bulunmakta mıdır? Bakanlığınız konuya dair bir açıklama yapmayı düşünmekte midir? Ciddi istihdam sorunlarının yaşandığı Urfa’da, özel hastanelerin kapatılması sonucu doğacak sağlık sektöründeki istihdam açığının hangi şekilde önüne geçilecektir? Bu konuda, kamuoyu ile paylaşacağınız, bir planınız, programınız bulunmakta mıdır?”

(AJANSURFA)

YORUMLAR
  • yorum2016-04-14 09:43:27ağa

    sus be en son konuşan sen ol sen kimsin zavallı vekil seni kale alanmı var

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star