Ana Sayfa Urfa Haberleri Bayram Öncesi Gelen Mutluluk

Bayram Öncesi Gelen Mutluluk

Doğuştan kronik böbrek yetmezliği bulunan ve rahatsızlığı sebebiyle 5 yaşında idrar torbasını kaybeden Şanlıurfalı 12 yaşındaki Ahmet Çiçek'e, Antalya'da hem böbrek nakli yapıldı, hem de idrar kanalı idrar torbasına bağlandı.

Giriş Tarihi: 3 Ağustos 2013 Cumartesi 11:33
Bayram Öncesi Gelen Mutluluk

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde yaşayan 11 çocuklu Akçakale ailesinin 12 yaşındaki oğulları Ahmet Çiçek, doğuştan kronik böbrek yetmezliğinin yanısıra sağ ayak bileğindeki engel nedeniyle yürüyemiyordu. Böbrek yetmezliğinin yanında idrar torbası da rhasta olan ve 5 yaşına kadar yürüyemeyen Ahmet Çiçek, o yıl içinde Adana'daki bir hastanede idrar torbasından ameliyat oldu. Ardından mesanesindeki rahatsızlık nedeniyle böbreklerini tamamen kaybeden küçük çocuk, idrarını da bir kanal vasıtasıyla karnından yapmaya başladı.

BABA BÖBREĞİNİ VERDİ

Ahmet Çiçek, ilaç tedavisinin ardından son 3.5 aydır diyalize girmeye başlayınca baba Memet Çiftçi, televizyon haberlerinden takip ettiği Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi'ne başvuru yaptı. Doç. Dr. Ayhan Dinçkan başkanlığındaki ekip babadan alınan böbreği oğluna başarıyla nakletti. İdrar kanalı da idrar torbasına bağlanan Ahmet Çiftçi, idrarını da normal şekilde yapmaya başladı.

DOĞUŞTAN BÖBREK HASTASI

Oğlunun 12 yıldır çektiği böbrek hastalığının sona erdiğini ifade eden baba Çiftçi, "Oğlum doğuştan böbrek hastası. 3,5 aydır diyalize giriyordu. Rahatsızlığının yanında idrar torbası da çalışmıyordu. 5 yaşında idrar torbasından ameliyat olup oğlum iyileşti ama bu kısa sürdü. Adana'daki bir hastanede doktorlar nakil yapılamaz deyip eve gönderdi. Biz de buraya geldik. Oğluma böbreğimi verdim. Doktorlarımızdan Allah razı olsun, oğlumun idrar problemini de çözdüler. Bayramöncesi çifte mutluluk yaşadık" dedi.

Babasından aldığı böbrekle yeniden hayata tutan Ahmet Çiftçi ise bol bol su içeceğini ve bayramda şeker toplayacağını söyledi.

SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Ameliyatı gerçekleştiren Doç Dr. Ayhan Dinçkan da, "Ahmet'in doğuştan böbrek rahatsızlığı var. İdrar torbası kendi kendine çalışamıyordu. Çocuğun böbreklerini çıkardık. Babanın böbreğini taktık. İdrar kanalını idrar torbasına bağladık. Şimdi böbreği işlevini yürütüyor. Her şey normale döndü. İdrarını normal bir şekilde yapıyor. Sağlığına kavuştu. 7 yıldır karnından idrar yapıyordu. Enfeksiyonları vardı. Bu nedenle enfeksiyonların önüne geçildi. İdrar torbası doğru bir şekilde takılamazsa sorunlar ortaya çıkabiliyor" dedi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star