Ana Sayfa Güncel BAYRAM TATİLİ ÇİLEYE DÖNDÜ

BAYRAM TATİLİ ÇİLEYE DÖNDÜ

Bayram tatili nedeniyle trafik yoğunluğunun devam ettiği TEM'de yanan TIR, 15 kilometre araç konvoyu oluşmasına yol açtı.

Giriş Tarihi: 3 Temmuz 2016 Pazar 07:38
BAYRAM TATİLİ ÇİLEYE DÖNDÜ
Adım adım ilerleyen trafikte yorgun düşen tatilciler araçlarını emniyet şeridine park edip bagaj veya kamyonet kasalarında uyudu. Ramazan Bayramı tatilini memleketlerinde geçirmek için yola çıkan tatilcilerin yol çilesi, tatilin 2'nci gününün ilk saatlerinden itibaren gece boyunca devam etti. Özellikle akşam iftardan sonra yola çıkan tatilciler, gece TEM'in Bolu kesiminde yığılmalara yol açtı. Bolu Dağı Tüneli viyadüklerinden itibaren başlayan araç yoğunluğu güzergah boyunca devam etti.

TIR YANDI, 15 KİLOMETRE KUYRUK OLUŞTU

Saat 03.00 sıralarında Ankara yönüne giden ZIM 211 plakalı salça yüklü TIR'ın dorsesinde çıkan yangın, tatilcilerin yol çilesini çekilmez hale getirdi. Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin müdahalesiyle dorsedeki yangın söndürüldü. TIR'ın bulunduğu bölgede yolun 2 şeride düşmesiyle birlikte geride yaklaşık 15 kilometrelik kuyruk oluştu. Kuyruk, Çaydurt'tan Paşaköy Gişeleri'ne kadar uzandı.

TRAFİKTE YORGUN DÜŞTÜLER

Adım adım ilerleyen trafikte tatilciler yorgun düştü. Araçları arıza yapanlar ile trafikte yorgun düşen sürücüler emniyet şeridinde durdu. Tatilcilerin kimisi araçlarındaki koltuklarda ve bagajlarda, kimisi de kamyonet kasalarında uyuyup dinlenerek yoğunluğun azalmasını bekledi. Kamyonet kasasında uyuyan 40 yaşındaki Erdoğan Gürkan, İstanbul'dan Yozgat'taki bir yakınının cenazesine katılmak için 23.00'te yola çıktıklarını, ancak yoğun trafik nedeniyle öğleleyin kılınacak cenaze namazına yetişmelerinin olanaksız olduğunu söyledi. Diğer tatilciler de saatlerdir yollarda olduklarını, bayram tatilinin çileye döndüğünü söyledi.

Öte yandan gece boyunca ve sabah saatlerinde TEM ile birlikte D-100 Karayolu'nda da yoğunluk devam etti.

Çanakkale'de feribot yoğunluğu devam ediyor


ÇANAKKALE Boğazı'nda, Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçişlerde, tatilini geçirecekleri yerlere gitmek üzere İstanbul ve Trakya'daki illerden yola çıkan tatilcilerin oluşturduğu yoğunluk, ikinci gününde de devam etti. Ancak, dün 8 kilometreye varan araç kuyruğu bugün 500 metre ile 1 kilometreye kadar düştü.

Tatilcilerin Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçmek Gelibolu-Lapseki, Gelibolu-Çardak, Eceabat-Çanakkale ve Kilitbahir-Çanakkale feribot hatlarını kullanıyor. Dün özellikle Eceabat-Çanakkale hattında 8 kilometreyi bulan ve sabaha dek süren feribot kuyruğu, tatilcileri zor durumda bıraktı. Feribot kuyruğunda yaklaşık 3 saat beklemek durumunda kalan tatilcilerin, yolculuğu çileye döndü.

Bayram tatili için bugün yola çıkanlar, dün yola çıkanlara göre daha şanslı. Çünkü, dün yaşanan uzun araç kuyrukları bu sabah itibariyle azaldı. Şu an için Gelibolu, Eceabat ve Kilitbahir feribot iskelelerindeki araç kuyrukları 500 metre ile 1 kilometre arasında değişiyor. Sıradaki tatilciler en fazla yarım saat bekledikten sonra Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçebiliyor. Ancak, günün ilerleyen saatlerinde yoğunluğun artabileceği de belirtiliyor. Çanakakel Boğazı'nda yolcu ve araç taşımacılığı yapan Gestaş firması, bayram yoğunluğu nedeniyle tüm imkanlarını seferber etti. 3 noktadan 11 feribot ile saatsiz seferler yaparak, oluşan uzun araç kuyruklarını eritebilmek için çalışıyor. Gelibolu İlçesinde, Gestaş 5 gemi ile, Lapseki'ye, özel şirkete ait 4 feribot ise Çardak'a saat tarifesi olmaksızın sefer yapıyor. Tatilcilerin araçlarının Gelibolu iskelesinde oluşturduğu yoğunluk, dolmuş usulü seferlerle eritilmeye çalışırken, zabıta ve polis ekipleri de tatilcilerin daha güvenli geçişleri için iskelede düzenleme çalışması yapıyor. Ancak, sürücüler arasında zaman zaman sıra nedeniyle tartışmalar yaşanıyor. Bu arada şehir merkezi dışına doğru uzayan araç kuyruklarından sıkılan tatilcilerin kimileri yürüyüş yaparken, kimi de gölge bir yer bulup oturuyor. Bazı tatilciler de serinlemek için seyyar satıcılardan soğuk su ve dondurma alarak esnafın yüzünü güldürüyor. 

Gelibolu'dan, Lapseki'ye geçmek için feribot sırası bekleyen tatilciler, her bayram öncesi olduğu gibi yine aynı manzaranın yaşanmasına tepki gösterdi. İstanbul güzergahından Çanakkale'ye seyrederken yolların sakin olduğunu belirten tatilciler, Gelibolu'ya kadar rahat ulaştıklarını ancak feribot kuyruğu nedeniyle Çanakkale Boğazı'nı bir türlü geçemediklerini vurgulayarak, sırada uzun süre beklemek zorunda kalmalarına tepki gösterdi. Özellikle, toplu taşıma araçları olan şehirler arası otobüslere geçişlerde öncelik tanınmasını eleştirdi. Otobüslerin sıra bekletilmeden feribotlara alınması nedeniyle kuyrukta bekleme sürelerinin uzadığını ifade eden tatilciler, Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün biran önce yapılmasını istedi. Feribot kuyruğunda yaklaşık 2 saat beklediğini söyleyen Tolga Keskin, "İstanbul'dan geliyoruz. Buraya kadar çok rahat geldik. Ama 2-2.5 saattir kuyruktayız, inşallah gideceğiz" dedi. Gestaş, Eceabat-Çanakkale hattında ile Kilitbahir-Çanakkale hattında ise 3'er feribot ile tarife olmaksızın sefer yapıyor.                  dha

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık