Ana Sayfa Siyaset BDP GENEL BAŞKANI DEMİRTAŞ, ŞANLIURFA'DA

BDP GENEL BAŞKANI DEMİRTAŞ, ŞANLIURFA'DA

"(Başkanlık sistemi) Biz demokratik özerkliği bir model olarak öneriyoruz, bu model Türkiye'nin özgün koşullarına karşı en etkili en demokratik yoldur"

Giriş Tarihi: 14 Mayıs 2012 Pazartesi 13:10
BDP GENEL BAŞKANI DEMİRTAŞ, ŞANLIURFA'DA
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, başkanlık sistemine ilişkin, ''Biz demokratik özerkliği bir model olarak öneriyoruz, bu model Türkiye'nin özgün koşullarına karşı en etkili en demokratik yoldur'' dedi.

Demirtaş, BDP İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında geçen hafta BDP İl Başkanı Fatma İzol ile yardımcısı Mehmet Ural'ın da aralarında bulunduğu 22 kişinin tutuklanmasını eleştirdi.


Bir gazetecinin başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin görüşünü sorması üzerine Demirtaş, ''Biz demokratik özerkliği bir model olarak öneriyoruz, bu model Türkiye'nin özgün koşullarına karşı en etkili, en demokratik yoldur'' dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sürekli ''tekçilikten'' söz ettiğini tek dil, tek millet, tek vatan ve tek devletten bahsettiğini ifade eden Demirtaş, başkanlık sistemi de üstüne konulduğunda ortaya diktatörlüğün çıktığını iddia etti.


Demirtaş, şöyle devam etti:


''Sayın Başbakan, ne başbakanlığı bırakıyor ne de cumhurbaşkanlığından vazgeçebiliyor. İkisini birleştirip, başkanlık sistemi gibi Türkiye'de yerel yönetimleriyle hazır olmayan idari model olarak da Türkiye'nin henüz kendini adapte edemediği bir sistemi öneriyor. Eyalet sistemine karşı, özerkliğe karşı, federalizme karşı bütün bunlar tartışılmadan başkanlık sistemini nasıl tartışacağız. O zaman onun adı diktatörlük olur işte. Bu nedenle başkanlık sistemi tartışması yapılmasın demiyoruz ama özerkliği de tartışmak zorundayız. Yerinden yönetimleri, federalizmi, eyalet sistemini, özerklik gibi modelleri de Türkiye'de tartışmak zorundayız. Türkiye yeni bir model arayışına girmelidir. Mevcut modelle Türkiye'nin yönetilmeyeceği doğrudur.'' YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Kurumsal

İçerikYukarı Çık