Ana Sayfa Siyaset BDP "Gerekirse seçimden çekiliriz"

BDP "Gerekirse seçimden çekiliriz"

YSK'nın 12 bağımsız adayın adaylığını eski mahkumiyetleri nedeniyle veto etmesinin ardından Aysel Tuğluk, HABERTÜRK'e konuştu.

Giriş Tarihi: 19 Nisan 2011 Salı 00:06
BDP
"Bu karar hiçbir şey kazandırmayacak bir karar. Bir kez daha Kürtler'e mesaj verildi." diyen Tuğluk, "Kürt sorununun Meclis zemininde çözümü için çaba sarf eden kişilerin veto edilmesi çok vahim bir durumdur. Biz bunu sıradan bir karar olarak görmüyoruz. Siyasal bir karardır." şeklinde konuştu.

Gülten Kışanak'ın şu anda milletvekili olduğunu anımsatan Tuğluk, "O zaman vekilliği için sorun yoktu da, şimdi ne oldu?" dedi.BDP SEÇİMİ "VETO" EDEBİLİR
Kararın çatışmalara da zemin hazırlayacak bir karar olduğunu kaydeden Tuğluk, "Bu durumu değerlendirmek zorundayız. Gerekirse seçimde çekilmek dahil bütün bunları tartışmak durumundayız. Sağduyu içinde bir değerlendirme yapmaya çalışacağız." dedi.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da, Yüksek Seçim Kurulu'nun 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığını iptal edişi ile ilgili olarak, ''Seçime girmeme ve bütün adayları geri çekme dahil bütün alternatifleri tartışacağız'' dedi.

Bu arada seçime girmeme ihtimalini eski Genel Başkan Ahmet Türk de dile getirdi."ERDOĞAN'I DA VETO EDİN!"
BDP milletvekili bağımsız aday Hasip Kaplan kararı "Skandal bir karar, sosyal ve siyasal sonucu ağır olabilir" şeklinde değerlendirdi.

"Gülten Kışanak zaten milletvekili, şimdi ne değişti?" diye soran Kaplan, "Aynı durumda olan Başbakan Erdoğan'ın adaylığı niye iptal edilmiyor? Bu bir ayrımcılıktır. Parlamentonun meşruluğu tartışma konusu olmuştur. YSK'nın kararının düzeltmesi için hala süre var, ya kararı düzeltirler ya da Erdoğan'ın adaylığını da iptal ederler. Bu zulmü kimse halka anlatamaz." şeklinde konuştu."ÇÖZÜMÜ NEREDE ARAYALIM?"
Diyarbakır'dan bağımsız aday olan Altan Tan, kararın Kürt sorununun çözüm sürecine zarar vereceğini savundu. Tan, "Çözümü Meclis'te arayanların adaylığını engelleyecekseniz, bu insanlar çözümü nerede arayacaklar" dedi.

Mersin'den bağımsız aday olan Ertuğrul Kürkçü ise "Bu kararın tam gerekçesini görmemiz lazım. Bir itiraz süreci de var. YSK'nın yeterlilik için saptamış olduğu kriterlerin hepsine kendim adına uyduğumu düşünüyorum, bunlar belgelenmiştir. Bu kararın neye dayanarak verildiğini görmemiz gerekiyor. YSK'nın daha özgürlükçü bir yorum ile hareket etmesini beklerdim. Hakkımızı ararız, bu burda bitmez." dedi.
(habertürk.com)
Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yeni ittifak geliyor! 3 parti anlaştı

Yeni ittifak geliyor! 3 parti anlaştı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık