Ana Sayfa Urfa Haberleri BDP Heyeti Şanlıurfa'da

BDP Heyeti Şanlıurfa'da

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Öcalan'ın halkın kurtuluşu için, Demokratik Kurtuluş projesini hayata koyduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 14 Mayıs 2013 Salı 14:01
BDP Heyeti Şanlıurfa'da

BDP heyetinin Viranşehir halk toplantısına, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak,BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve İbrahim Binici katıldı. İlçede konvoy halinde tur atan BDP heyetine halk, sevgi gösterisinde bulundu. Halk toplantısının yapıldığı Kışla Mahallesi'nde bulunan belediye amfi tiyatrosuna, binlerce kişi geldi.BDP heyeti, "Öcalan" sloganları ile karşılanırken, burada halkı selamlayan Gültan Kışanak, şunları söyledi:

"Kadını yeniden var eden önderiniz sizlere yaşayabileceğiniz bir gelecek armağan ediyor. Onunla olduğumuzu herkese gösterelim. Bugün gerilla çekiliyor diye çok şey söyleyenler oluyor. Fakat kimsenin şüphesi olmasın; gerilla barış için gidiyor, demokratik çözüm için gidiyor. Gerektiğinde on binlerce gerilla demokratik siyaset yapmak için Viranşehir'de yok mu? Her türlü acıyı gördük. Her türlü zulmü gördük. Öldürdüler, cezaevlerine tıkadılar. Sonunda bu halkın direnişi ile yine müzakere masasına oturdular. Bugün müzakereler yapılıyorsa sizin sayenizdedir. Bu halk mücadelesi ile Sayın Öcalan dünya lideri olmuştur".

Halkın her şeyin öncüsü olduğunu ifade eden Kışanak, halkın salonlara sığmadığını, meydanların lazım olduğunu belirtti. Tutuklama ve cezaevlerindeki uygulamalardan bahseden Kışanak, cezaevlerinin de direnerek özgürlüğe katkı sunduğunu söyledi.

"BARIŞI ÖNCE KENDİ ARAMIZDA İNŞA ETMELİYİZ"

Öcalan'ın, halkın kurtuluşu için "Demokratik Kurtuluş" projesini hayata koyduğunu söyleyen Kışanak, "Her şey sizlerin elinde. Birlik olalım, Öcalan özgür kalsın. Öcalan'ın projesini onunla birlikte zaferle taçlandıralım. Biz tüm halkımızla birlikte olursak önümüzde duracak güç yoktur. Bu süreçte yanlış yapanı uyarmamız ve karşısında durmamız lazım" dedi.

Viranşehir halkından özel bir isteği olduğunu belirten Kışanak, "Bizler barış için önce kendi içimizde barışmalıyız. Zaman zaman Viranşehir'deki kavgaları, kan davalarını duyuyoruz. Ben sizden bunlara bir son vermenizi istiyorum. Kendimizle barışalım, birbirimizi kırmayalım. Birlik ve beraberlik zamanı gelmiştir" diye konuştu.

Burada konuşan BDP İstanbul Milletvekilli Sırrı Süreyya Önder ise Öcalan vePKK'lıların selamlarını Viranşehirlilere ileterek, "Sizlerin de selamlarını Öcalan'a götüreyim mi?" diye sorunca, salon hep bir ağızdan "Selam selam İmralı'ya bin selam" sloganı attı. Viranşehir'de yapılan halk toplantısı, sloganlar eşliğinde son buldu.

 

BDP'li Vekillerin Ceylanpınar Ziyareti

 

BDP milletvekillerinden oluşan heyet, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde partililerle bir araya geldi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Ayla Akat Ata ve İbrahim Binici, Ceylanpınar'a gelerek partililere seslendi. Belediyeye ait kapalı semt pazarında partililerle bir araya gelen vekillerden Gültan Kışanak, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamayı şiddet ve nefretle kınadıklarını ifade etti. Kışanak konuşmasında, "Reyhanlı ilçesinde yaşanan patlama bizleri oldukça üzmüştür. AK Parti Hükümeti kısa zamanda katilleri bulup halkın önüne çıkartmalıdır. Halkımız kesinlikle bu tür provokasyonlara gelmeyecektir" dedi.

BDP milletvekilleri, daha sonra ilçeden ayrıldı.

 

BDP'li Kışanak: Çözüm Sürecini Öcalan Başlattı

 

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, çözüm sürecinin başlamasında en büyük rolün Abdullah Öcalan'a ait olduğunu iddia etti. Kışanak, PKK'nın geri çekilmesini de tarihi bir karar olarak yorumlayarak, "Gerilla tarihi bir yürüyüş başlattı. Buradan tarihi kararlarını ve yürüyüşünü selamlıyoruz. Güle güle gitsinler, selametle gelsinler. Barış için gittiler, barışın ve özgürlüğün olduğu bir ülkeye gelsinler" dedi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak beraberinde İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Batman Milletvekili Ayla Akat ve Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Biniciile birlikte Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde düzenlenen; 'Demokratik Kurtuluş ve Özgür Yaşam' adlı panele katıldı.

Siverek Spor Salonu'nda düzenlenen ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı panele gelen BDP'liler; PKK ve Öcalan lehine atılan sloganlar ile karşılandı. Türk bayrağı, Atatürk posterinin yanı sıra PKK'nın renklerini simgeleyen bezler ile Öcalan fotoğrafları asılan salonda kalabalığa konuşan Gültan Kışanak, çözüm sürecine ilişkin değerlendirme yaptı. PKK elebaşı Abdullah Öcalan tarafından başlatılan çözümün birlikte güçlü mücadele ve onurlu siyasetle başarılı olacağını ifade eden Kışanak şunları söyledi:

"Geçmişte yaşadıklarımıza, aldığımız cezalara boyun eğseydik, ne diyalog ne de barış olurdu. Sayın dediğimiz için cezalar aldık. Bedeller ödedik ama bugün işte bunu kutluyoruz. Bu sürecin başlamasında en büyük rol Öcalan'ındır. Kendisi topluma karşı tarihi sorumluluğunu yerine getirmek için çözüm sürecini başlattı. Bu mücadelede ağır bedeller ödedik, büyük acılar çektik, zor günler geçirdik, ancak bunların tamamı halkın özgürlük yürüyüşü olmuştur. Halka güvenerek özgürlük yürüyüşümüzü sürdürmeye devam edeceğiz. Yıllarca sordular 'Kürt halkı ne istiyor?' diye ama bugün Kürt halkının ne istediği açıktır. Kendi toprağında dili ve kültürü ile yaşamak istiyor. Sayın Öcalan'ın çağrısı üzerine gerilla tarihi bir karar aldı. Tarihi bir yürüyüş başlattı. Buradan tarihi kararlarını ve yürüyüşünü selamlıyoruz. Güle güle gitsinler, selametle gelsinler. Barış için gittiler, barışın ve özgürlüğün olduğu bir ülkeye gelsinler. Artık savaş bitsin demokrasi ve özgürlük gelsin. Şimdi artık bu ülkede eksik olan ve toplumsal barışımızı bozan demokrasiyi getirmek için sizlerle birlikte kimliğimizi ve demokrasiyi rafa kaldıran herkesle mücadele edeceğiz bunu değiştireceğiz. Urfa'dan bin bir zahmetle emekle baskılara rağmen binlerce Kürt politik tutsak ve cezaevlerinde, şimdi sıra ceza evlerini açmaya geldi. Halka terörist diyen bu yasaları kaldıracağız. Tüm siyasi tutsaklar halkı ile buluşacak. Biz bu yola çıkarken AKP'ye güvenmedik, halkın gücüne güvenerek yola çıktık. Hep beraber başaracağız, engel olmak isterseAKP'yi de aşacağız. Biz artık; 'Türkler ve Kürtler eşittir, hakları da eşittir' diyoruz. Eğer etle tırnak siyasetinden bahsedilecekse bunu barış için söyleyebiliriz. Demokrasinin olmadığı yerde barış olmaz, hakların ve özgürlüklerin olmadığı yerde barış olmaz. Buna can verecek olan reformların ve anayasasının değişmesidir, herkesin haklarının verilmesidir."

Kışanak'ın ardından panele katılan diğer BDP'li milletvekilleri de çözüm sürecine ilişkin görüşlerini dile getirdi.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık