Ana Sayfa Urfa Haberleri BDP: "KÜRT HALKI, ÖCALAN'IN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İSTİYOR"

BDP: "KÜRT HALKI, ÖCALAN'IN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İSTİYOR"

Gültan Kışanak, Kürt sorununun çözümüyle ilgili hükümete tereddütsüz destek vereceklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2012 Salı 19:31
BDP:

Bdp Eş Başkanı Gültan Kışanak, "Kürt sorununun çözümüyle ilgili olumlu sayılabilecek, bizi çözüme götürebilecek bütün çabalara tereddütsüz destek veririz" dedi. Kışanak yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"BİRLİKTE YAŞAMAK İSTİYORUZ"

"Birlikte yaşamak istiyoruz. Özgür ve demokratik bir geleceği birlikte kurmak istiyoruz. Birlikte yaşamanın kriterlerini ortaya koyuyoruz. Zor günler yaşıyoruz. Her birimizin yüreği dağlanıyor ancak bu sorunu çözümsüz bırakan, mevcut durumda ısrar eden zihniyettir. Bu konuda değişimin işaretlerini verdiklerini söylüyorlar. AKP hükümetinin politikaları ortada.

"KÜRT HALKI, ÖCALAN'IN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ İSTİYOR"

Kürt halkı Öcalan'ın özgürlüğünü istiyor, 'halk önderi, diyalog sürecinin muhatabıdır' diyor. Bunun gereklerinin yerine getirilmesi lazım. Öcalan'ın rolünü oynayabileceği koşullara kavuşması gerekiyor.

Bu konuda bir milim bile olumlu bir adım görürsek karşılık vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Kürt sorununun çözümü konusunda kendimizi sadece siyasi değil aynı zamanda vicdani sorumluluk altında görüyoruz. Olumlu sayılabilecek, gerçek anlamda bizi çözüme götürebilecek bütün çabalara tereddütsüz destek veririz. Ancak yeni bir oyalama, kandırma sürecine, başarısız teşebbüs sürecine artık Türkler'in de Kürtler'in de hiç kimsenin tahammülü kalmadı.

"Parlamento SORUMLULUK ALABİLİR"

Güven zedelenmiştir. Yeni bir diyalog sürecini başlatabilmek için güven geliştirici adımlara ihtiyacımız var.Parlamento bu konuda sorumluluk alabilir. Güven geliştirici önlemler alabilir. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, Anayasa çalışmalarına paralel olarak hak ve özgürlüklerle ilgili ortak çalışma başlatılması çağrısını önemli ve anlamlı buluyoruz. Bu Parlamento acilen bunu yapabilir. Sınır ötesi operasyon tezkeresini gündeme alarak savaşta ısrar etmek yerine acilen güven geliştirici, acil demokratik beklentileri karşılayan bir yol haritası çıkartabiliriz ve bunun üzerinden bir yol almaya çalışabiliriz. Ancak böyle somut gelişmelerle müzakere masası kurulacaksa gerçek anlamda kurulabilir. Çözüm PKK'dan kurtulmak mıdır, Kürt sorununu çözmek midir? Gündeminize, Kürt sorununu çözmeyi koyun. Silahların susması tabii bunun en önemli ayağıdır"

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star