Ana Sayfa Güncel BDP Olur Diyor, Diyanet Karşı Çıkıyor

BDP Olur Diyor, Diyanet Karşı Çıkıyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 'Kürtçe ezan' konusunda yaptığı açıklamada bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 8 Haziran 2011 Çarşamba 04:07
BDP Olur Diyor, Diyanet Karşı Çıkıyor
Görmez, Kürtçe ezan için; "Ezanın herhangi bir dile ve lehçeye çevrilmesinin ezan olarak kabul edilmesi asla mümkün değildir." açıklamasını yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kürtçe ezan konusunda TRT Haber'in sorularını cevapladı. Başkan Görmez, ezanın farklı bir dile ve lehçeye çevrilmesinin asla kabul edilemez olduğunu ifade etti. Ezanın bütün Müslümanları birbirine bağlayan ortak bir inancın sembolü ve özgürlüğün ve bağımsızlığın simgesi olduğunu kaydeden Başkan Görmez şöyle konuştu:

"Ezan-ı Muhammedi, Sevgili Peygamberimizin ilk mescidi inşa ettiği günden bu güne kadar bütün zamanlarda, bütün coğrafyalarda, bütün Müslümanların ortak inancının sembolü ve simgesi olmuştur. Ezan-ı Muhammedi'nin her kelimesi ve cümlesi Şeair-i İslamiye'dendir. Şeair demek dünya var oldukça Müslüman olma bilincimizi ve Müslüman kalma şuurumuzu diri tutacak ve kaybolmayacak bir sembol demektir. Binaenaleyh ezanın herhangi bir dile ve lehçeye çevirisinin Müslümanların ortak inancı ve bilincini ifade eden ezan sayılması asla mümkün değildir. "

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 20 Mayıs Cuma günü BDP'nin sivil itaatsizlik eylemi kapsamında gerçekleştirdiği Kürtçe ezan okunmasına ilişkin bir soru üzerine Diyanet İşleri Başkanı, haberin doğruluğunu henüz teyit etmemekle birlikte farklı dile ve lehçeye çevrilen ezanı ezan olarak kabul etmenin mümkün olmadığını yineledi. Görmez, konuşmasının devamında Türk milletinin ezan konusunda tarih içerisinde acı bir tecrübe yaşadığını ve bunun toplum tarafından kabul görmediğini, bu nedenle de devletin bu hassasiyeti görerek, bu yanlıştan vazgeçtiğini aktardı.(haberler.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Viranşehir'de PKK operasyonu 10 gözaltı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık