Ana Sayfa Urfa Haberleri BDP Viranşehir'de 'Kadın Buluşması' Yapacak

BDP Viranşehir'de 'Kadın Buluşması' Yapacak

BDP tarafından pazar günü, Suriyeli Kürt'lere destek amacıyla Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde düzenlenmesi planlanan mitinge, ilçede 20 Şubat'a kadar etkinliklerin yasaklanması nedeniyle izin verilmedi.

Giriş Tarihi: 1 Şubat 2013 Cuma 17:56
BDP Viranşehir'de 'Kadın Buluşması' Yapacak

BDP tarafından pazar günü, Suriyeli Kürt'lere destek amacıyla Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde düzenlenmesi planlanan mitinge, ilçede 20 Şubat'a kadar etkinliklerin yasaklanması nedeniyle izin verilmedi. Miting düzenleyemeyen BDP'liler, pazar günü 'Kadın Buluşması' adı altında bir araya gelerek Suriyeli Kürt'lere destek verecek.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Haseki kentine bağlı Rasulayn ilçesinde, muhalifler ile PKK'nın bu ülkedeki kolu olan PYD güçleri arasında son günlerde şiddetini azaltmasına rağmen çatışmalar devam ediyor. Muhalifler ile PYD güçlerinin şiddetli şekilde çatıştığı dönemde hükümetin Suriye'ye Kürt karşıtı politika izlediğini ileri süren BDP, çatışmalara 50 kilometre mesafedekiŞanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde miting düzenleme kararı aldı.

MİTİNGE İZİN YOK

Bu kararın duyurulmasının ardından Viranşehir Kaymakamlığı'na miting izni için başvuruda bulunan BDP'lilere, ilçede 20 Şubat'a kadar tüm etkinliklerin güvenlik gerekçesiyle iptal edildiği belirtilerek izin verilmedi.

Bunun üzerine BDP heyeti ile Kaymakamlık yetkililerinin görüşmesinin ardından, pazar günü ilçede miting yerine 'Kadın Buluşması' adı altında etkinlik yapılması yönünde mutabakata varıldı.

AYDOĞAN: SURİYELİ KÜRTLERE YARDIM EDİLMELİ

Pazar günü yapılacak olan etkinlik öncesi Viranşehir'e gelen BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, parti binasında basın toplantısı düzenledi. Kaymakamlık tarafından 20 Şubat'a kadar ilçede tüm eylem ve etkinliklerin yasaklandığını ve yaptıkları görüşmeler sonrası pazar günü 'Kadın Buluşması' adı altında etkinlik yapmalarına izin verildiğini anlatan Aydoğan, "Pazar günü 'Amara'da doğan güneş, Rojava'yı özgürleştirecek' sloganıyla buluşacağız. Suriye'de yaşayan Kürt insanlar çok zor durumda yaşam mücadelesi veriyorlar. Çünkü şu anda Suriye'de Kürt'lerin yaşadığı noktalara gidecek tüm sınırlar kapalı. AKP hükümeti ve Başbakan Erdoğan, Filistin halkı için insani yardımlar topluyor ve binlerce kilometre uzağa götürüyor. Fakat söz konusu olan hemen yanı başımızdaki insanlar olunca sınırları kapatması düşündürücü bir durumdur. Silahlı çetelere destek vererek Kürt'lerin kazanımlarını baltalamak istiyorlar. Fakat hiç kimse özgürlük isteyen bir halkın önünde duramaz. Biz pazar günü onları selamlayacağız ve yanlarında olacağımızı göstereceğiz. Bölgeden topladığımız yardımları da onlara götüreceğiz" dedi

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star