Ana Sayfa Siyaset BDP'Lİ 3 MİLLETVEKİLİNE DAHA TAHLİYE KARARI

BDP'Lİ 3 MİLLETVEKİLİNE DAHA TAHLİYE KARARI

Mahkeme Van bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş ile BDP Şırnak Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Selma Irmak'ın tahliyesine karar verdi.

Giriş Tarihi: 4 Ocak 2014 Cumartesi 13:30
BDP'Lİ 3 MİLLETVEKİLİNE DAHA TAHLİYE KARARI

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, KCK davalarında tutuklu yargılanan BDPŞırnak milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Bağımsız Van MilletvekiliKemal Aktaş'ın tahliyesine karar verdi.

Diyarbakır'da tahliye talepleri reddedilen KCK davaları sanıklarından BDP Şırnakmilletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile Bağımsız Van milletvekili Kemal Aktaş'ın avukatlarının başvuruda bulunmasının ardından Anayasa Mahkemesinin, "tutukluluklarının makul süreyi aştığı" ve "seçilme haklarının ihlali" iddiasıyla başvurularını haklı bulması üzerine Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 milletvekilinin tahliye talebini görüştü.

OY BİRLİĞİYLE TAHLİYE KARARI

Mahkeme heyeti, yaptığı değerlendirme sonucu, "terör örgütü üyesi olmak" suçundan 14 Nisan 2009'dan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan milletvekili Aktaş ile 18 Nisan 2009'dan bu yana Diyarbakır E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan milletvekili Irmak ve "terör örgütü üyesi ve yöneticisi olmak" suçundan 27 Nisan 2009'dan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan milletvekili Sarıyıldız'ın, oy birliğiyle tahliyesini kararlaştırdı.

Milletvekillerinin tahliyelerine ilişkin evrakın, tutuklu bulundukları Diyarbakır D ve E Tipi Cezaevine gönderildiği öğrenildi.

Milletvekillerinin akşam saatlerinde serbest bırakılmaları bekleniyor.

DÜN DE 2 VEKİL TAHLİYE EDİLMİŞTİ

BDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ile Şanlıurfa Milletvekili İbrahim AyhanDiyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği karar üzerine dün cezaevinden tahliye edilmişlerdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Erdoğan Dolarlarını Bozdurdu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık