Ana Sayfa Urfa Haberleri BDP'Lİ BİNİCİ, MEZARLIKTA POLİSLERLE TARTIŞTI

BDP'Lİ BİNİCİ, MEZARLIKTA POLİSLERLE TARTIŞTI

Şanlıurfa'da, 18 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren kapatılan Demokrasi Partisi (DEP) İl Başkanı Muhsin Melik, anma yıldönümünde gerginlik yaşandı.

Giriş Tarihi: 2 Haziran 2012 Cumartesi 15:12
BDP'Lİ BİNİCİ, MEZARLIKTA POLİSLERLE TARTIŞTI
Şanlıurfa'da, 18 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren kapatılan Demokrasi Partisi (DEP) İl Başkanı Muhsin Melik, anma yıldönümünde gerginlik yaşandı. Anma töreninin PKK'nın gövde gösterisine dönüşmemesi için bu yıl ailesi dışında, başka kimsenin ziyaret etmesi yasaklandı. Polisin zırhlı araçlarla yoğun güvenlik önlemi aldığı anma töreninde öldürülen Melik'in yakınları ile bir grup BDP'li mezarlık yasağı protesto ederek mezarlık duvarı bahçesinde dua okudu.

Karara sert tepki gösteren ve polislerle tartışan BDP'li Milletvekili İbrahim Binici ise, "Burada bomba patlamayacak. Artık kabirlerimize gelip ziyaret edemiyoruz. Hiçbir Müslüman mezarlığa bomba koymaz. Urfa'da resmen devlet terörü vardır. Bu nasıl bir ahlaksızlıktır, terbiyesizliktir, Kürdistan'da hiçbir şehidin gözü arkada kalmayacaktır" dedi.


Şanlıurfa'da 2 Haziran 1994 tarihinde uğradıkları silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden kapatılan DEP'in eski İl başkanı Muhsin Melik ile şoförü Mehmet Ayyıldız için 18'inci ölüm yıldönümünde Eyyübiye Mahallesi'ndeki Harrankapı Mezarlığı'ndaki mezarı başında anma töreni için ailesi, sivil toplum örgütleri ile BDP'li bir grup öğle saatlerinde mezarlık girişinde toplandı. Polisin zırhlı araçlarla güvenlik önlemi aldığı anma töreninde polis, bu yıl ailesi dışında başka kimsenin ziyaret etmesi yasakladı.

Yasak kararı üzerine tepki gösteren Melik'in yakınları ile bir grup yanlarında getirdikleri karanfillerle birlikte mezarlık bahçe duvarında dualarını okuyarak ayrıldı. Bu sırada BDP'li Milletvekili İbrahim Binici ile partili bir grup ise anma töreni için mezarlığa geldi.

BİNİCİ; KATİLER RAHATSIZ OLUYOR
Muhsin Melik'in anma törenine katılmak için gelen BDP'li İbrahim Binici, mezarlık girişinde bulunan görevli polis müdürleriyle görüşüp beraberindekilerin de mezarlığa alınmasını istedi. Binici'nin bu isteğine olumsuz yanıt gelmesi üzerine kısa süreli bir gerginlik oldu.


Mezarlık içerisine alınmayan grup dışarıda beklerken, BDP'li Binici, ise görevli polislerle tartışmaya girdi. Artık kabirlerini ziyaret edemediklerini belirten Binici, şöyle konuştu: "Burada bomba patlamayacak. Kabirler ancak, ziyaret edilir. Kabirler için hazımsızlık olmaz. Bugün Muhsin Melik faili meçhul cinayette kurban gitmesinden dolayı her yıl onun için anma töreni yapıyoruz. Onun ölümüne saygı duyuyoruz. Ölümünün arkasında duruyoruz. Biz de aynı yolda ölmek istiyoruz. Halkımızla gelip anma yapacağız varsın mezarlıkta bomba patlasın hiçte önemli değil. Hiçbir Müslüman mezarlığa bomba koymaz. Urfa'da, resmen devlet terörü vardır. Sözüm ona AKP'nin Müslümanları bugün şehit Muhsin Melik'in anmasına bile tahammül edemedi. Biz hiçbir zaman AKP'ye boyun eğmeyeceğiz. Bu nasıl bir ahlaksızlık, terbiyesizliktir.


'Kürdistan'da hiçbir şehidin gözü arkada kalmasın' diyorum. Bugün Melik'in ailesi, kardeşi mezar başına bırakılmadı. Kürt sorununa çözüm bu mudur? Tayip Erdoğan'ın bu tutumunu nefret ve şiddetle kınıyorum. Bir mezarı ziyaret ettirmekten korkuyorlar. Katiler rahatsız oluyor. Rahatsız olduğu için ortalığı savaş alınana çevrilmişmişler. Ayıptır Tayip Erdoğan, ayıptır taklacı bakan İdris Naim Şahin, İslamiyet'ten bahsedeceksin, ama halkın inancına saygı göstermeyeceksin buna da demokrasi diyeceksin."


Binici, daha sonra beraberinde getirdiği karanfilleri Muhsin Melik'in mezarına bırakıp beraberindekilerle birlikte mezarlıktan ayrıldı.DHA
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star