Ana Sayfa Siyaset BDP'li Geylani: Ana Dil En İnsani Haktır

BDP'li Geylani: Ana Dil En İnsani Haktır

BDP Genel Başkanı Hamit Geylani, Kürt halkının dilini rahatça konuşamadığını ifade ederek, "Anadil, insanın ana sütü kadar helal ve hukuki hakkıdır" dedi.

Giriş Tarihi: 23 Mayıs 2011 Pazartesi 07:27
BDP'li Geylani: Ana Dil En İnsani Haktır
BDP Genel Başkanı Hamit Geylani, BDP'li Viranşehir Belediyesi'nin yaptıracağı yeni otogarın temel atma törenine katılmak üzere Viranşehir'e geldi. 
Seçimlerde destekleme kararı aldıkları bağımsız milletvekili adaylarının çalışmalarına da katkı sunmak için ilçeye geldiğini söyleyen Hamit Geylani, esnafı ziyaret edip seçimlerde kendilerine destek vermelerini istedi. 

Esnaf gezisinin ardından yeni otogarın temel atma törenine katılan Geylani, burada yaptığı konuşmasında KCK davasında tutuklanan belediye başkanları ve Kürt siyasetçileri selamladı. Tutuklu Kürt siyasetçilerin ana dillerinde savunmalarının engellendiğine vurgu yapan Geylani, "Anadil, insanın anasının sütü kadar helal, en insani, en doğal, en hukuki, en ilahi, en beşeri bir dildir. Bu nedenle tüm dünya dillerine saygımız sonsuzdur. Bizim Türkiye genelindeki tüm yerel iktidarlarımızda, belediyelerimizde halka hizmet hakka hizmet olarak biliniyor. Kendi maddi olanakları, kadroları, işçileri ve tüm imkanları dahilinde sistemin tüm baskılarına rağmen en iyi ve en olumlu hizmetleri sunmaya devam ediyor. Bu belediyelerimizin çalışmaları belediyeciliğe bakışımızı da ortaya koyuyor" diye konuştu.
Geylani konuşmasının ardından yeni otogarın temelini atıp, partilileri ile bir araya geldi.
(sondakika)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star