Ana Sayfa Urfa Haberleri BDP'li Kadınlardan meşaleli yürüyüş polis engeline takıldı(video)

BDP'li Kadınlardan meşaleli yürüyüş polis engeline takıldı(video)

Şanlıurfa'da, Bdp'nin Kadın Meclisi üyelerinin, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlü kadınlara kart gönderip, meşaleli yürüyüş yapma grişimleri, polis engeline takıldı

Giriş Tarihi: 26 Kasım 2011 Cumartesi 01:17
BDP'li Kadınlardan meşaleli yürüyüş polis engeline takıldı(video)
Şanlıurfa'da, Bdp'nin Kadın Meclisi üyelerinin, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlü kadınlara kart gönderip, meşaleli yürüyüş yapma grişimleri, polis engeline takıldı. Polis, kadınların kart göndermesine izin verirken, meşaleli yürüyüş yapma isteklerine ise izin vermedi.

Şanlıurfa'da, Bdp il binasında bir araya gelen kadınlar, alkış ve zılgıtlar eşliğinde Divanyolu Caddesi üzerinde bulunan PTTbinasına yürüyüşe geçti. Ellerinde cezaevinde bulunan kadın tutsaklara gönderilmek için hazırlanan kartları PTT'nin gişe memurlarına teslim eden kadınlar, daha sonra PTT Şubesi'nde Terörle Mücadele ve Güvenlik Şube ekipleri tarafından dışarı çıkartılmayarak, kimlik kontrolleri yapıldı. İçeride kadınların GBT işlemi sırasında görüntü almasını engellemek için polis gazetecileri dışarı çıkardı. Bu sırada PTT Şubesi'nin giriş ve çıkışları polis tarafından kapatılarak içeri kimse alınmadı. Yaklaşık 30 dakika süren kontrollerin ardından kadınlarPTT Şubesi'nden çıkarak, meşaleli yürüyüş yapmak istedi. Ancak polisler, bu girişime engel oldu.

OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

PTT Şubesi'nden tekrar Bdp il binasına yürüyüşe geçen yaklaşık 40 kadın, 'Kadına uzanan eller kırlısın', 'Kadınız, anayız, barıştan yanayız' sloganları attı. Yaklaşık 500 metre ileride Ahmet Bahçıvan İş Merkezi' önünde toplanan kadınlar, Türkçe ve Kürtçe yazılı 'Kadın kırımına son' pankartın arkasında basın açıklamasında bulundu.

Polisin yoğun bir şekilde güvenlik önlemi aldığı eylemde Bdp İl Başkanı Fatma İzol, "Kadına Şiddete Hayır Günü'nde, polisin böyle müdahalesini protesto ediyoruz. Kart göndermek için postaneye gittik. Bizim sayımızın üç katı polisle karşılaştık. Polisin bu şiddetini, oturma eylemi yaparak kınıyoruz" dedi.

Daha sonra grup adına açıklamayı okuyan Bdp Kadın Meclisi üyesi Aliye Vural, kadına yönelik şiddetin dünyanın her yerinde yaşandığını belirterek, rengi, dilini, dini ne olursa olsun kadınların erkek egemen zihniyetin şiddetiyle karşılaştığını söyledi. Vural, Türkiye'de kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 arttığını söyledi.

Alkış ve zılgıtlar eşliğinde gerçekleşen açıklamanın ardından kadınlar, Bdp il binasına geçti.(haberler.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star