Ana Sayfa Urfa Haberleri BDP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ ÖCALAN'IN EVİNDE (FOTO GALERİ)

BDP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ ÖCALAN'IN EVİNDE (FOTO GALERİ)

Suruç'tan sadece şoför ve danışmanları ile yola çıkan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve yanındaki milletvekilleri, Abdullah Öcalan'ın doğduğu evi ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 4 Nisan 2012 Çarşamba 17:21
BDP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ ÖCALAN'IN EVİNDE (FOTO GALERİ)
Yoğun güvenlik önlemi alınan güzergahtan ilerleyerek Öcalan'ın doğduğu eve gelen BDP heyetini, Mehmet Öcalan ve Fatma Öcalan karşıladı.

Duvarlarında Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları ve PKK'nın renklerini simgeleyen yeşil, sarı, kırmızı renkte flamanın asılı olduğu eve gelen BDP'liler, bahçede Öcalan'ın yakınları ile sohbet etti. BDP'lileri kapıda karşıladıktan sonra gazetecilere konuşan Mehmet Öcalan, ağabeyinin doğum gününün kutlanmasına yönelik engelleme kararını eleştirdi. Öcalan, "Ağabeyim Abdullah Öcalan, Türkiye Cumhuriyeti'nin bir vatandaşıdır. Ağabeyimin doğum günü öncesi uygulanan sıkı yönetimi anlamak mümkün değil. 12 Eylül döneminde bile bu kadar baskı uygulanmadı. Demokratik bir ülkede yaşıyorsak, insanların bu isteği engellenmemeliydi. 8 aydır ağabeyimle ne bizler ne de avukatları görüştürülmüyor. Bu uygulama hangi yasada var? Uygulama hukuka aykırıdır. Bakın 4 gündür köyümüz ablukaya alınmış, bu nasıl demokrasidir? Bu halk Öcalan'ı seviyor ve doğum gününü kutlamak istiyor. Geçmiş yıllarda herhangi bir olay çıkmadı, bu yıl neden böyle bir yasak konuldu, anlamış değiliz. Bu yasaklar kimseye fayda getirmez" dedi.


BDP Genel Başkanı Demirtaş ve milletvekilleri ise ziyaret sırasında açıklama yapmadı. Kısa süre görüntü alınmasının ardından gazetecilerin dışarıya çıkarıldığı Öcalan'ın evinde BDP heyeti ile Abdullah Öcalan'ın yakınları yaklaşık yarım saat baş başa görüştü. Ziyaretin ardından BDP'li milletvekilleri, Halfeti ilçe teşkilatını ziyaret etti ve ilçeden ayrıldı.

2010 ve 2011 yılında izin verilmesiyle binlerce kişi, gittiği Ömerli Köyü'ndeki Öcalan'ın evinin duvarlarını öperek, bahçedeki toprakları yanlarında götürüyordu. Öte yandan bu yıl ise ilk kez sadece milletvekillerinin gidebildiği Ömerli Köyü'nün bozuk olan yollarının da asfaltlandığı görüldü.
(DHA)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Urfa'dan Suriye sınırına askeri sevkiyat

Kurumsal

İçerikYukarı Çık