Ana Sayfa Siyaset BDP'li Vekillerden Meclis Kapısında İlk Eleştiri

BDP'li Vekillerden Meclis Kapısında İlk Eleştiri

Bdp Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Bdp ve Blok vekilleriyle beraber Meclis'e girerken, bir kurucu meclis gibi çalışmayı ümit ettiklerini belirtti.

Giriş Tarihi: 1 Ekim 2011 Cumartesi 09:23
BDP'li Vekillerden Meclis Kapısında İlk Eleştiri

Bdp Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın konuşmasından dikkat çeken bölümler şöyle:

-Parlamento bugün açılıyor. Ancak parlamento tam kadro toplanamıyor. Hatip Dicle yok, 8 tutuklu milletvekili yok.

-Bu zamana kadar inandığımız bütün değerler adına, Türkiye'nin demokratik Cumhuriyet'e kavuşması adına, demokratik özerklik hukuku içinde, kardeşlik hukuku içinde mücadele edilmesi için Meclis'e giriyoruz. Türkiye'nin hak ettiği sivil bir Anayasa kazanacağı Türkiye'yi oluşturmak adına parlamentoya giriyoruz.
-Çalışmalarımızı sürdürmek, mücadelemizi sürdürmek adına yeminimizi gerçekleştiriyoruz. İnanıyorum ki bu beklentilerimiz bizim ortaya koyacağımız fedakârlık, bizim bu yaklaşımımız diğer partiler açısından da destek görür ve bloğun şu anda içinde bulunduğu durumlara rağmen demokratik siyasetteki mücadelesi doğru anlaşılır diye tahmin ediyoruz.

-Bizler halkın yetkisiyle buradayız, burada bulunuşumuz bir lütuf değildir. Bizim amacımız halkın temsilciliğini yapmak, bunun önünü açacak demokratik açılımı da parlamentoda sürdürmektir.-Her gün ölümler var, cenazeler var dün gençler toprağa verildi, bugün cenazesi toprağa verilecek bunca kan revan içinde parlamento göreve başlıyor. Bu parlamentonun en ilk görevi barış tezkerelerini savunabilmek olmalıydı ama her şeye rağmen umut yaşamın gıdasıdır, biz umudu büyüterek bugün parlamentoda olacağız.

-Yıllar önce parlamentodan atılan, cezaevine konulan arkadaşlarımız olacak, yıllar önce bakanken ben Kürt'üm dedi diye sürgünlere gönderilenler bugün parlamentoya girecek.

Leyla Zana: Meclis'te Önceliğimiz Anayasa Olacak

Bdp Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, Meclis'teki önceliklerinin anayasa olduğunu söyledi. Diyarbakır'dan Ankara'ya Meclis'te yemin etmek üzere gelen Zana, Esenboğa Havalimanı'nda Cihan muhabirinin sorusu üzerine; Meclis'teki önceliklerinin anayasa olduğunu belirtti. "Meclis'teki önceliğiniz ne olacak?" sorusuna Zana, "Önceliğimiz tabii ki Anayasa olacaktır." cevabını verdi. Zana, ayrıca, "Barışa olan umudumu taşıdığım için bugün buradayım" dedi. Zana, Esenboğa Havalimanı'ndaki açıklamasının ardından Bdp Genel Merkezi'ne uğramadan TBMM'ye gitti.

Bdp'li Buldan: Kürt Sorununda Hemfikir Olursak Barışın Geleceğine İnanıyorum

Bdp'li Iğdır Milletvekili Pervin Buldan yemin etmek üzere Ankara'ya geldi. Esenboğa Havaalanı'nda konuşan Buldan, Türkiye'nin gündemindeki en önemli konunun savaş olduğunu iddia etti. Buldan, "TBMM yeni yasama yılana başlayacak dolayısıyla TBMM'nin ilk gündemi olan savaşın nasıl bitmesi konusunda hem iktidar hem muhalefet partilerinin ortak bir tutum sergilemesi gerektiğini düşünüyorum. En yakıcı sorunumuz Kürt sorunudur. Kürt sorununun demokratik yollarla çözümü konusunda hemfikir olabilirsek, bu ülkeye de barışın en kısa sürede gelebileceğine inanıyorum." dedi.


(haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Fakıbaba'nın ablası vefat etti

Kurumsal

İçerikYukarı Çık