Ana Sayfa Güncel BDP'lilerden Kürtçe Ezan'a Sert Tepki

BDP'lilerden Kürtçe Ezan'a Sert Tepki

Bdp'liler Cuma Namazı kılıp, Kürte ezan iddiasına tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 10 Haziran 2011 Cuma 17:51
BDP'lilerden Kürtçe Ezan'a Sert Tepki
Şanlıurfa'da, Bdp'liler sivil itaatsizlik eylemi kapsamında, bir parkta cuma namazını kıldı. Geçen hafta ezanın Kürtçe okunduğu iddialarının gündeme geldiği Şanlıurfa'da, cuma namazı bitiminde Bdp İl Başkan Vekili Müslüm Kaplan, "AKP'nin güvenlik güçleri her hafta namazlarımızı kamera ile kaydediyor. Gitsin, o kayıtlara baksınlar. Kürtçe ezan okunmadığını görecekler" dedi.

Her hafta cuma namazının Bdp il binası önündeki boş alanda kılındığı kentte, bu kez sayıları 100'ü bulan kalabalık, daha serin olacağı gerekçesiyle namaz için Akabe Mahallesi'ndeki bir parkı tercih etti. Öğle saatlerinde parkta toplanan kalabalık, ezanın okunmasının ardından yanlarında getirdikleri halı, kilim ve seccadeleri çimlerin üzerine sererek oturdu.

Mehmet Kılıç'ın Arapça ezan okumasının ardından kalabalık Mehmet Çiçek'in fahri imamlığında cuma namazını kıldı. Duaların okunması ile son bulan cuma namazının ardından Kürtçe ezan tartışmaları ile ilgili gündeme gelen Bdp İl Başkan Vekili Müslüm Kaplan, bu cuma namazlarının halka açık şekilde kılındığını söyledi.

Ne kent merkezi, ne de ilçelerde kılınan cuma namazlarında Kürtçe ezan okunmadığını söyleyen Kaplan, "Ezanın Arapça dışında hiçbir dilde okunmayacağını çok iyi biliyoruz. Ancak bu yalan ve iftira haberlerinden yola çıkan Başbakanın 'çamur at izi kalsın' şeklindeki siyasi yaklaşımı asla kabul edilecek bir durum değildir.

AKP'nin güvenlik güçleri burada bütün sivil cuma namazlarımızı kameralarıyla çekiyorlar. Gitsinler onların kayıtlarına baksınlar. O kayıtlarda ezanın Kürtçe veya Arapça okunduğu net bir şekilde görülecektir. AKP kendi güvenlik güçlerinde o kayıtların tamamına ulaşabilir. Böyle bir şeyin olmadığını tekrar vurguluyoruz. Biz bu kirli Oyunlarına asla gelmeyeceğiz. Cuma namazımızda sadece Kürtçe hutbe okundu. Bu İslam dinine aykırı bir durum değildir. Biz ibadetlerimizi İslam dinine uygun şekilde gerçekleştiriyoruz" dedi.

Kalabalık, Bdp'li Kaplan'ın açıklamasının ardından parktan ayrıldı.

Suruç'TA Bdp'LİLER ÇADIRDA NAMAZ KILDI

Cuma namazında Kürtçe ezan okunduğu iddia edilen Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde de 300 kadar Bdp'li, Dikili Mahallesi'nde bulunan çözüm çadırında bir araya gelip namaz kıldı. Ezanın Arapça okunduğu sivil cuma namazında kalabalığa imamlık yapan Abdurrahman Karsak, Kürtçe vaaz verdi. Geçen hafta kılınan namazda da iddia edildiği gibi ezanın Kürtçe okunmadığını söyleyen Karsak, "Herkesin gördüğü gibi biz ezanı Arapça okuyoruz. Halkımızda bunu bilmektedir. Fakat AKP medyası, olayı çarpıtarak din üzerinden siyaset yapıyor" dedi. Kalabalık, namazın ardından olaysız dağıldı. (haberler.com)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star