Ana Sayfa Siyaset BDP'lilerden Yasağa karşı Taksim'de eylem

BDP'lilerden Yasağa karşı Taksim'de eylem

YSK'nın 12 bağımsız adayın başvurusunu veto etmesinin ardından, eylemler Türkiye'nin çeşitli yerlerinde devam ediyor.

Giriş Tarihi: 19 Nisan 2011 Salı 18:33
BDP'lilerden Yasağa karşı Taksim'de eylem
Karara itiraz eden vatandaşlar, Taksim Meydanı'nda eylem yapmak için toplandı.  HABERTÜRK TV Muhabiri Mahraman Poyrazoğlu, Taksim Meydanı'ndan bildiriyor...

BDP'li milletvekili Sabahat Tuncel de, adaylığı veto edilenler arasında. Tuncel, kararlar ilgili olarak HABERTÜRK'ün sorularını yanıtladı:
"Bu malesef siyasi bir karar. Sadece Kürtleri değil, Türkiye siyasetini etkileyecek bir karar. Neye göre verildi bu karar, Türkiye'yi kaosa sürüklemek isteyen bir anlayış mı var, anlamaya çalışacağız. Parlamenter sistemin içinde tutunmaya çalışan, tüm barajlara ve engellere rağmen demokratik bir yaşam özlemi duyan siyasetçilere siyaseti yasaklamak, ciddi bir problem. Bu hatadan dönülür mü bilmiyorum. Bu kişisel bir karar değil, Leyla Zana'ya, Gülten Kışanak'a, bana değil, toplamda Kürt siyasetine yönelik bir yaklaşım.

Kürtler her defasında barış içi,n demokrasi için, özgürlük için mücadele ediyor. Her defasında bunu şiddet zeminine bırakan, alternatif yaratmayan bir yaklaşımla karşılaşıyor. Bu sadece Kürt halkını değil, AKP'yi, CHP'yi ve MHP'yi de etkileyeck bir karar.

Seçimlerden çekilmek de olası. Bir araya gelip değerlendireceğiz. Duygusal bir karar vermek tabii ki uygun değil. Siyasal sonuçları çok ağır bunun. Birçok alanda halkımız öfke duyuyor. Çünkü kendi iradesinin sandığa yansımasına engel olarak görülüyor. YSK'nın vetosuna karşılık halkın vetosu gündeme gelebilir."

Taksim Meydanı'nda YSK kararını protesto etmek için toplanan yaklaşık 3 bin kişilik grup Taksim'den Aksaray'a doğru yürüyüşe geçti.

YSK'nın 12 adaya ilişkin veto kararını protesto etmek üzere Taksim'de toplanarak Aksaray'a yürüyüş başlatan kalabalık grup, Unkapanı'daki PTT binasını ateşe verdi. BDP'li eylemcilerden oluşan gruba polis gaz bombasıyla müdahalede bulundu.

GÖSTERİLER VAN'DA DA SÜRÜYOR
Van'da da, Yüksek Seçim Kurulu'nun bazı bağımsız milletvekili adaylarının adaylığını iptal etmesi protesto edildi.

 Van'daki eylemlerden kareler için tıklayınız...

Aralarında BDP'nin desteklediği Hatip Dicle, Leyla Zana, Sabahat Tuncel ve Gültan Kışanak'ın da bulunduğu 12 bağımsız milletvekili adayının adaylığının YSK tarafından iptal edilmesine tepki gösteren grubun protestosu, kentin en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi ile ara sokaklarda devam ediyor.

Soydan Kavşağı'nda bir araya gelen grup, caddedeki iş yerleri ile Türk Telekom İl Müdürlüğü binasına ve banka şubelerine molotofkokteyli attı.

Ara sokaklara barikat kurarak yolları trafiğe kapatan eylemcilere, polis biber gazı ve basınçlı suyla müdahalede bulundu. Bu sırada, göstericilerin kurduğu barikata çarpan polis aracının devrilmesi sonucu araçta bulunan 2 polis memuru yaralandı. Yaralı polisler, meslektaşlarının yardımıyla araçtan çıkartılarak hastaneye kaldırıldı.

Kentteki birçok esnafın kepenk kapattığı olaylarda çok sayıda vatandaş ile polis ve gösterici yaralandı.

Gösteriler, kentin çeşitli noktalarında devam ederken, Van Belediyesi önünde basın mensuplarına açıklamada bulunan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, polisin müdahalesine tepki göstererek, darbedildiğini ve ceketinin yırtıldığını öne sürdü.

Üçer, ''Bundan sonra kimse bizden iyi niyet beklemesin. Baskılara ve yıldırıcı politikalara karşı savunmamızı kendi çabamızla yapacağız'' dedi.

Diyarbakır'da olaylar çıktı

Ahmet YUKUŞ/DİYARBAKIR (AHT)

KCK davasının görüldüğü Diyarbakır Adliyesi çevresinde toplanan BDP'liler, duruşmaya ara verilmesiyle birlikte polisle çatıştı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişiyi polis tazyikli su ile göz yaşartıcı bomba ile dağıtmaya çalıştı. Göstericiler de molotof kokteyli ile polise saldırdı. Çatışmada 10'un üzerinde yaralı olduğu öğrenildi. Büyükşehir Belediyesi'ne kaçan göstericilerin bazıları polise molotof atmaya devam ederken, bir grup kadın polis belediye arkasında gösterici grubun arasında kaldı. Polis panzerleri, kadın polisleri kurtarmak için harekete geçti, ancak ara sokaklardan taşlı ve molotoflu saldırıların devam etmesi nedeniyle polis panzerleri güçlükle ilerliyor. Öte yandan polis, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi binasına operasyon yapmaya hazırlanıyor.

MERSİN'DE PROTESTO EYLEMİ
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), milletvekili adaylığı başvurusunu iptal ettiği Ertuğrul Kürkçü'ye destek amacıyla BDP il binası önünde toplanan bir grup, adliye binasına kadar yürüdü ve siyah çelenk koydu.

Ertuğrul Kürkçü, BDP İl Başkanı Cihan Yılmaz ve diğer yöneticilerle parti binasında toplanarak basına kapalı görüşme yaptı. Bu sırada parti binası önünde toplanan çok sayıda kişi YSK'nın kararını protesto eden sloganlar attı.

Cihan Yılmaz ile parti binasının balkonundan toplananları selamlayan Kürkçü, daha sonra gruptakilerle İstiklal Caddesi'nden adliye binasına kadar yürüdü.

Üzerinde ''YSK'nın aldığı kararı asla kabul etmeyeceğiz'' yazısı bulunan siyah çelengi adliye binası önüne bırakmak isteyen grubu, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri durdurdu. Ekip, grubun adliye bahçesine girmesine izin vermedi.

BDP İl Başkanı Yılmaz ile Kürkçü'nün yanı sıra bazı parti yöneticileri, adliye önüne gelerek siyah çelengi bıraktı. Gruptakilerin de adliye binasına girmek istemesi üzerine güvenlik güçlerinin müdahalesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı. Polis, biber gazı sıktı.

Cihan Yılmaz ile adliye binasına giren Kürkçü, YSK'ya gönderilmek üzere adli sicil kaydı aldı.

HALKA HİTAP ETTİLER
Kürkçü, daha sonra partinin seçim otobüsü üzerinden yaptığı konuşmada, YSK'nın kararını iptal etmesi için başvuruda bulunduklarını ifade ederek, ''Kararı geri alırlar, almazlar, bu onların bileceği şey. Biz mebusluk meraklısı değiliz. Biz mebusluk değil, özgürlük meraklısıyız. Biz ona düşkünüz, onun için ölürüz'' dedi.

Kürdü, Türkü, sosyalisti ve demokratının biraraya gelerek TBMM'de barış platformunu oluşturmasını istediklerini anlatan Kürkçü, şöyle konuştu:

''Bu özgürlüğü, barışı birlikte kuralım istedik. Herkes Türkiye'nin şerefli geleceğine dahil olsun istedik. Öyle ya da böyle yeni bir Türkiye kurulacak. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Eğer sokakta bir şey yapmıyorsan, Mecliste yapacak hiçbir işin de yoktur. O yüzden Mecliste bir şey yaptırmıyorlarsa, sokakta yapacak işimiz vardır. O nedenle biz demokrasi ve özgürlük için Türkiye'nin her yerinde mücadelemize devam edeceğiz.''

Yılmaz da ''Tarih bir kez daha hukuksuzluğa tanıklık ediyor'' diyerek YSK üyelerini kınadıklarını kaydetti.

Gruptakiler, konuşmanın ardından adliye binasının karşısındaki alanda oturma eylemi başlattı.

BDP grubuna müdahale!
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üyesi bağımsız milletvekili adalarının YSK tarafından veda edilmesini protesto eden ve Taksim'e toplandıktan sonra Aksaray'a yürüyen gruba polis müdahale etti. Aksaray'daki müdahale polis gaz bombası kullandı.

(haberturk.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz YSK’dan son dakika İYİ Parti açıklaması

YSK’dan son dakika İYİ Parti açıklaması

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık