Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri BDP'nin Çadır Kurmasına Polis İzin Vermedi (video)

BDP'nin Çadır Kurmasına Polis İzin Vermedi (video)

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde, Bdp üyelerince kurulmak istenen 'Demokratik Çözüm Çadırı'na polis tarafından güvenlik gerekçesiyle izin verilmedi.

Giriş Tarihi: 13 Şubat 2012 Pazartesi 10:26
BDP'nin Çadır Kurmasına Polis İzin Vermedi (video)
Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde,Bdp üyelerince kurulmak istenen 'Demokratik Çözüm Çadırı'na polis tarafından güvenlik gerekçesiyle izin verilmedi. Çadır kurmalarına izin verilmemesine tepki gösteren ve polislerle tartışan Bdp İl Başkanı Fatma İzol, "Uygulanan baskı ve yasaklar Kürt sorununu çözümsüzlüğe götürüyor" dedi.

Viranşehir'de Bdp üyeleri, Kürt sorununa dikkat çekmek için bugün ilçedeki Cumhuriyet Parkı'na çadır kurmak istedi. Bdp ilçe teşkilatı üyeleri, Şanlıurfa'dan İl Başkanı Fatma İzol ve yöneticilerin gelmesinin ardından parti binasından çıkarak Cumhuriyet Parkı'na gitmek istedi. Yoğun güvenlik önlemi alınan ilçede, Bdp İl Başkanı Fatma İzol'a polis amirleri, Valilik kararıyla 1 hafta boyunca kent genelinde tüm yürüyüş, gösteri ve etkinliklerin iptal edildiği ifade edilerek, çadır kurmalarına izin verilmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Bdp'li İzol ile polisler arasında kısa süreli tartışma çıktı. Polisler, kararın Valilik tarafından alındığını söyleyerek, çadır kurma girişimi durumunda müdahale edileceğini ifade etti. Polislere tepki gösteren Bdp İl Başkanı Fatma İzol, beraberindeki yaklaşık 100 kişilik kalabalık ile Bdp Viranşehir ilçe binası önünde basın açıklaması yaptı.

Bdp'nin demokratik bir parti olduğunu ve yasa dışı eylem yapmadıklarını belirten İzol, "Biz Kürt sorununun barışçıl yolardan çözülmesi için çözüm çadırı kurmak istedik. Buna izin verilmedi, bu gösteriyor ki 12 Eylül döneminin daha gerisinde bir uygulamayla karşı karşıyayız. Bizler Sayın Öcalan üzerindeki baskı ve izolasyon politikasını kınıyoruz. Bu ülkede Kürt sorunu ancak Öcalan'la çözüm bulur. Yapılan uygulama ve yasaklar Kürt sorununu daha da çözümsüzlüğe götürüyor. Bizler parti olarak bu sorunun çözülmesi için demokratik mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapan kalabalık, daha sonra parti binasına çıktı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık