Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Türkiye Bediüzzaman'ın Van müdafaası

Bediüzzaman'ın Van müdafaası

BEDİÜZZAMAN, BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA RUS VE ERMENİLERİN VAN VE CİVARINDA YAPTIKLARI TAHRİBATLARA KARŞI, TALEBELERİYLE BİRLİKTE İNSANLARIMIZI KATLİÂMDAN KURTARMIŞ VE DAHA BÜYÜK ACILARIN YAŞANMASINI ÖNLEMİŞTİR.

Giriş Tarihi: 7 Kasım 2011 Pazartesi 15:22
Bediüzzaman'ın Van müdafaası
VAN MÜDAFAASI

“Van’ın tahliyesi ve Rusların hücumu sırasında talebeleriyle Van Kalesinde şehid oluncaya kadar şehri müdafaaya karar verdikleri..” (Emirdağ Lâhikası, s. 261)

BEDİÜZZAMAN HAZRETLERİ’NİN BİRİNCİ DÜNYA HARBİNDE VAN SAVUNMALARI

Bediüzzaman Hazretleri Birinci Dünya Harbinde Pasinler Cephesi’nde kahramanca düşmanla çarpışırken, Rus Grandük Nikola’nın ordusu, 1916 yılının başlarında büyük bir taarruz hareketi başlatarak Osmanlı ordusunu bozguna uğratır ve 16 Şubat 1916’da da Erzurum işgal edilir. Rus ordusunun büyük bir kuvvetle bu bölgelerde üstünlük sağlamalarının ardından, Bediüzzaman Hazretleri Van taraflarına çekilerek, Van, Bitlis ve Muş mıntıkalarını korumaya çalışır.

VAN MÜDAFAASI

Rus ve Ermeni güçlerinin birlikte hareketleri sonucu, sadece Erzurum değil Van ve civarı da yakılıp yıkılıyordu. Van’ın merkezi dâhil civar köyler Rus ve Ermeni’lerin eziyet, zulüm ve işkenceleriyle inim inim inliyordu. Adeta taş üstünde taş bırakmayan Rus ve Ermeni birlikleri genç, ihtiyar, kadın, kız, çoluk çocuk demeden çoğunu kılıçtan geçiriyor, çaylara, derelere ve nehirlere atıyorlardı. Buralardan su yerine kan akıyordu. Bu dehşetli manzaraları önceden sezen, sonra da gerçekleştiğini gören Bediüzzaman Hazretleri, talebeleriyle birlikte bu yöreleri düşmandan temizlemeye, vatanın kurtulması için bütün gücüyle çalışmaya başlamıştı.
Rusların bu amansız hücumları esnasında, Bediüzzaman talebeleriyle birlikte Van Kalesinde şehid oluncaya kadar Van’ı müdafaa etmeye kat'î karar vermiş olmalarına karşın geri çekilmeye karar veren eski Van Valisi Tahir Paşa’nın oğlu yeni Vali Cevdet Bey’in ısrarıyla, Bediüzzaman da talebeleriyle birlikte Gevaş kasabasına çekildi. Vali, Kaymakam, ahali ve asker, Bitlis tarafına çekilirken bir alay Kazak süvarisi de Gevaş üzerine hücum etmişti. Bunu fark eden Bediüzzaman, Van’dan hicret eden ahalinin mal ve çocuklarının düşman eline geçmemesi için, otuz kırk kadar asker ve talebesiyle Kazaklara karşı koymuş ve ahalinin hepsinin kurtulmasını sağlamıştır. Hatta hücum eden Kazaklara dehşet vermek için, geceleyin onların üstündeki yüksek bir tepeye hücum tarzında çıkıyor, güya bir yardım kuvveti gelmiş zannettirerek, Kazakları oyalayıp ilerletmiyordu. Böylelikle Gevaş’ın Rus istilâsından kurtulmasına vesile olmuştur.
Bediüzzaman’ın fedaileri olan “Keçe külâhlılar”, Rus ve Ermeniler’in Van’a saldırılarının başlangıcında geri çekilmeye başladılar. Bu çekilme üzerine Rus ve Ermeniler zaferi kazandıklarından emin bir şekilde ilerlemeye başladılar. Fakat tam bu zamanda, “Keçe Külâhlılar” düşmanı iyice vadiye çektikten sonra çember içine alıp, dört bir yandan takır takır ateş ederek onları imha ettiler.” (Bilinmeyen Taraflarıyla Bediiüzzaman S. Nursî, N. Şahiner, Nesil Yay. s. 161)
O günlerde Ermeniler, Rus kuvvetleriyle birlikte Van’ı işgal ettikleri sırada yapmış oldukları tahribatların izleri, bu gün hâlâ Van’ın çehresinde canlı olarak mevcuttur. Van Üniversitesinin yanı başında bulunan “Zeve Şehitliği” yanındaki köylerde bu zalimlerin yaptıkları katliâmlar tarihin önündedir. Bunlara ilâveten eski Van olarak bilinen ve Van’ın güneyine düşen eski Van şehri de, Birinci Dünya Harbi sırasında tamamen yakılıp yıkılan mekânlardandır.
Bediüzzaman Hazretleri Rusya’daki esaretinden kurtulup vatanına dönüşünden sonra tekrar geldiği Van’da, Van Kalesinden yakılıp yıkılan eski Van’ı seyrederken, birçok dost ve ahbabını burada bu katliâm dolayısıyla kaybettiğini hazinâne bir şekilde belirtir, anlatır.
Lem’alar adlı eserinin Yirmi Altıncı Lem’asının On Üçüncü Ricasında belirttiği bu hususlar oldukça manidardır.
Birinci Dünya Harbi sırasında Rus ve Ermeni kuvvetlerinin Van’da ne gibi tahribatlar yaptığını gösteren kalıntılar ve anlatılanlar, zulmün ve katliâmın açık bir delili olarak o günlerden bu günlere, tarihe apaçık bir belge niteliğini de taşımaktadır.
Bediüzzaman Hazretleri işte bu kanlı, zulüm ve katliâmlarla meşhur olmuş Birinci Dünya Savaşı sırasında, Rus ve Ermenilerin birleşik hareketleri sonucu Van ve civar yerleşim alanlarında yaptıkları kanlı eylemlerine karşı, talebeleriyle birlikte insanlarımızı koruyup kollayarak katliâmdan kurtarmış ve daha büyük acıların yaşanmısını önlemiş ve Van’ın kurtuluşuna sebep olmuştur. Tarihçi ve araştırmacı yazar Latif Salihoğlu o günleri Yeni Asya’da şöyle anlatıyordu:
“Birinci Dünya Savaşı’nda, pek şiddetli müsademelerin yaşandığı Van ve çevresi 6 Mayıs’ta Rusların eline geçti. Bu çatışma hattında gönüllü alay kumandanı Bediüzzaman Molla Said de vardı. Başında bulunduğu 90 kadar talebesi ve 4.500 kadar milis kuvvetiyle düşmana karşı mukavemet ediyordu. Ancak Rusların himayesindeki Ermenilerin topluca isyanı yüzünden, Osmanlı kuvvetleri Van’ı terk etmek zorunda kaldı. Bu tarihten sonra Van, Ermeni mahallesi dışında baştan sona tahrib ile Müslüman ahalisi bütünüyle katledilmeye başlandı.”

(14 Nisan 2005 tarihli Yeni Asya Gazetesi. L. Salihoğlu) MUSTAFA ÖZTÜRKÇÜ
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık