Ana Sayfa Kültür/Sanat BEĞENİLMEYEN "YILMAZ GÜNEY" HEYKELİ YENİLENDİ

BEĞENİLMEYEN "YILMAZ GÜNEY" HEYKELİ YENİLENDİ

ŞANLIURFA'nın Siverek İlçesi'nde, 3 yıl önce belediye tarafından sinema sanatçısı Yılmaz Güney'in heykeli dikildi.

Giriş Tarihi: 7 Mayıs 2012 Pazartesi 15:20
BEĞENİLMEYEN
Siverekli çeşitli sanatçı ve yazarların heykelinin de dikildiği ilçede, vatandaşlar kaidesiyle boyu 2 metreyi bulan heykelin Yılmaz Güney'e benzemediği yönünde eleştirilerde bulundu. Bunun üzerine belediye tarafından kaldırılan heykelin yerine yenisi yaptırılarak ilçe merkezine yerleştirildi.

Siverek Belediyesi 2009 yılında Siverekli olan ünlü isimlerin yaşatılması için heykellerini dikme kararı aldı. Bu karar sonrası eski bakanlardan Yılmaz Karakoyunlu, Kürt sanatçı Şivan Perver, şair Ahmet Arif, dengbej Şükrü İzol ile sinema sanatçısı Yılmaz Güney'in heykelleri yaptırılarak ilçenin değişik noktalarına dikildi.

'YILMAZ GÜNEY'E BENZEMİYOR' ELEŞTİRİSİ

Halkın takdirini kazanan bu girişimin ardından vatandaşlar, heykelin Yılmaz Güney'e benzemediğini söyleyerek eleştirdi. Yoğun eleştiriler üzerine Siverek Belediye Bakanı Ali Murat Bucak, sanatçının yeni bir heykelinin yapılması için belediye görevlilerine talimat verdi. Bunun üzerine Ankara'da yaşayan bir heykel ıraş ile temasa geçildi ve Yılmaz Güney'in yeni bir heykeli yaptırıldı.

2 AYDA YAPILDI, 13 BİN LİRAYA MAL OLDU

Yılmaz Güney'in fiberglastan yapılan ve 13 bin liraya mal olduğu bildirilen yeni heykeli, 2 ayda tamamlanarak hafta sonu Siverek'e getirildi. Bugün öğle saatlerinde de birkaç gün önce kaldırılan Atatürk Bulvarı'ndaki eski heykelin yenine dikildi. Vatandaşlar, film makaraları ve yönetmen koltuğu eklenen yeni heykelin Yılmaz Güney'e daha çok benzediğini söyledi. Yeni heykelin yerine dikilmesi çalışmaları inceleyen Belediye Başkanvekili Mustafa Hivi Abikoğlu, "Daha önce var olan Yılmaz Güney heykelini vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda yeniledik. Şimdi heykel Yılmaz Güney'e daha çok benziyor. Belediye olarak, sanata ve sanatçıya aynı zamanda Siverek değerlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz" dedi.


dha
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Minikler Doktorluğa İlk Adımı Piazza'da Attı

Minikler Doktorluğa İlk Adımı Piazza'da Attı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık