Ana Sayfa Urfa Haberleri Belediye Antep Deresini Temizledi

Belediye Antep Deresini Temizledi

Ceylanpınar Belediyesi ilçenin ortasından geçen 5 kilometre uzunluğundaki Antep Deresi’nde temizlik çalışmaları başlattı.

Giriş Tarihi: 27 Mayıs 2013 Pazartesi 03:40
Belediye Antep Deresini Temizledi

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte, tüm bölgenin en sıcak yazlarını yaşayan Ceylanpınar ilçesinde Belediye, ilçenin girişinden başlayıp Suriye sınırına kadar devam eden 5 kilometrelik Antep deresinde temizlik çalışmaları başlattı.

Antep deresi, İlçede 2006 yılında meydana gelen sel felaketinde taşması sonucu geçtiği tüm mahallelerde büyük hasarlara neden olmuştu. Sel felaketinden sonra DSİ tarafından ihata duvarları örülen derede Ceylanpınar Belediyesi, birçok noktaya köprü yapmış ve etrafını boydan boya kilitli parke taşı döşeyerek, her yıl düzenli olarak yapılan temizlik ve ilaçlama çalışmalarıyla yıllarca halk sağlığını tehdit eden dereyi ıslah etmişti. Bu yılda mevsim normallerinin üzerinde yağan yağışların ardından havaların birden bire ısınması üzerine Antep Deresi’nde başlatılan çalışmalarda büyük kepçeler tarafından dere yatağına indirilen küçük kepçelerle temizlik çalışmaları başlatıldı. Küçük kepçeler yardımıyla toplanan çöp ve çamur yığınları büyük kepçeler tarafından kamyonlara doldurularak çöp alanlarına taşınıyor.

Temizlenen dere yatağı, daha sonra ilaçlama ekipleri tarafından kireçlenerek mikrop ve haşereye karşı ilaçlanıyor. Her türden çöpün dereye atıldığını, bunun tüm ilçe halkının sağlığını tehdit eden bir kirliliğin meydana gelmesine sebep olduğunu belirten Ceylanpınar Belediye Başkan Vekili Hasan Karaoğlan, yapılan çalışmaların boşa gitmemesi için çöp ve benzeri atıkların dereye atılmaması konusunda duyarlılık beklediklerini söyledi.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık