Ana Sayfa Siyaset BELEDİYE BAŞKANLARI YENİ YILDA CEZAEVİNDE

BELEDİYE BAŞKANLARI YENİ YILDA CEZAEVİNDE

Ağustos'tan beri 11 ilde aralarında Suruç’un da bulunduğu 24 ilçede 36 DBP’li belediye eşbaşkanı hakkında soruşturma başlatıldı. 16 belediye eşbaşkanı yeni yıla cezaevinde giriyor.

Giriş Tarihi: 1 Ocak 2016 Cuma 11:43
BELEDİYE BAŞKANLARI YENİ YILDA CEZAEVİNDE

Ağustos ayından bu yana, Türkiye'de 11 ilde aralarında Suruç’un da bulunduğu 24 ilçede 36 DBP'li belediye eşbaşkanı hakkında soruşturma başlatıldı. Bir taraftan büyükşehir ve belediyelerle ilgili yasa değişikliği ve yereldeki bazı yetkilerin merkeze aktarılması tartışılırken, diğer taraftan 17 belediye eşbaşkanı ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle tutuklu ya da tutuksuz olarak yargılanıyor. 16 belediye eşbaşkanı ise yeni yıla cezaevinde giriyor.

Ayrıca 33 belediye meclisi üyesi hakkında soruşturma başlatıldı; 16 belediye meclis üyesi ve iki il genel meclisi eşbaşkanı tutuklandı.

 

23 BELEDİYE BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) listesine göre, Diyarbakır, Batman, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Mardin, Mersin, Siirt, Şırnak, Urfa, Van'da seçilmiş 36 belediye eşbaşkanından:

16 belediye eşbaşkanı şu anda tutuklu.

Üç belediye eşbaşkanı, gözaltına alındıktan sonra denetimli serbestlikle bırakıldı.

Bir belediye eşbaşkanı elektronik kelepçe ile ev hapsinde tutuluyor.

17 belediyede 23 belediye eşbaşkanı görevden alındı. (Başkanları görevden alınan belediyeler: Batman, Batman İkiköprü, Batman Beşiri, Batman Balpınar, Iğdır Tuzluca, Iğdır Hoşhaber, Van Özalp, Hakkari Yüksekova, Van Edremit, Mardin Nusaybin, Mardin Savur, Diyarbakır Silvan, Diyarbakır Sur, Hakkari, Van İpekyolu, Siirt Eruh, Şırnak Cizre)

Altı belediye eşbaşkanı hakkında arama kararı var.

EŞBAŞKANLAR HAKKINDA SUÇLAMALAR

Belediye eşbaşkanlarına yöneltilen suçlamalar ise şöyle:17 belediye eşbaşkanı, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak suçlamasıyla (TCK 302) ağırlaştırılmış müebbet cezası istemiyle yargılanıyor.8 belediye eşbaşkanı canlı kalkan eylemine katıldığı ve özel güvenlik bölgesine girdiği gerekçesiyle gözaltına alındı.Dört belediye eşbaşkanı tutuklandı. Batman İkiköprü Belediye Eşbaşkanları Hidayet Tiryaki ile Osman Karabulut, Batman Beşiri Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Öztürk ve Batman Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Akel ise tutuksuz yargılanıyor.“Örgüt üyeliği” ve “örgüt adına faaliyet göstermek” suçlamalarıyla gözaltına alınan Mardin Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Ali Özkan tutuklanırken, Urfa Suruç Belediye Eşbaşkanı denetimli serbestlikle bırakıldı. (Kaynak: Bianet)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz FETÖ'cü hakimlerin şaibeli kararları meclisete

FETÖ'cü hakimlerin şaibeli kararları meclisete

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star