Ana Sayfa Urfa Haberleri Belediye Meclis Toplantısında Esentepe Gerginliği

Belediye Meclis Toplantısında Esentepe Gerginliği

Şanlıurfa Belediyesi Haziran ayı ilk hafta toplantısı Başkan Fakıbaba’sız gergin gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 4 Haziran 2013 Salı 02:29
Belediye Meclis Toplantısında Esentepe Gerginliği

Şanlıurfa Belediyesi Meclis toplantısında gerçekleşen Haziran ayı ilk hafta toplantısında Esen Tepe’de niteliği değiştirilerek yoğunluğu 5 kat arttırılan 20 bin metrekarelik arazi Şanlıurfa Belediye Meclisi'nde tartışıldı. Fakıbaba’sız gerçekleşen Meclis toplantısında, Esen Tepe’de peşkeş çekildiği iddia edilen arazi gündeme gelince gerginlik yaşandı.


Şanlıurfa Belediye Meclisi’nin kararı ile bir süre önce Esen Tepe Mahallesi’nde yeşil alanın eğitim ve sağlık alanına dönüştürülmesi tepki toplamaya devam ediyor. Muhalefetin olayı gündeme taşıması ve ardından Esen Tepe’de vatandaşların eylem yaparak eleştirdiği bu konu Şanlıurfa Belediye Meclisi’nin Haziran ayı 1. Birleşim Toplantısı’nda da gündeme geldi.


Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba toplantıya katılmazken, İbrahim İletmiş başkanlığında gerçekleşen meclis toplantısında söz alan Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Hilmi Kadayıfçı, Esen Tepe’de yaşanan ve peşkeş çekildiği iddia edilen araziyi gündeme getirdi.


Kadayıfçı, Meclis’e verdiği önergesinin okunmasının ardından söz alarak, Esen Tepe’de Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Kuzey Doğu’sunda bulunan arazinin geçmişte park alanı olduğunu belirterek, “Ne hikmetse revizyon planında burası resmi kurum olarak değiştirilmiş ve 0,50 emsal belirlenmiş. Burası Maliye’nin mülkü ve burayı eğitim ve sosyal tesis yapmak üzere ihaleyle 30 yıllığına kiraya vermiş. Bu Meclis’te de 0, 50 olan emsal 2,50’ye çıkarılmış. Meclis bunu tekrar getirdi 1,75’e. Yani Meclis tükürdüğünü yaladı” deyince Meclis’te bir süre gerginlik yaşandı. Toplantıyı yöneten İbrahim İletmiş de, bu konuşmaya yönelik “Hilmi Bey ne konuştuğunuzun farkında değilsiniz. Kimse tükürdüğünü yalamadı. Konuşma üslubunuz hiç hoş değil. Senin bu Meclis’ten özür dilemen lazım. Böyle konuşursan sana söz hakkı vermem” diye ifade etti. Uzun süren karşılıklı tartışmanın ardından özür dileyerek söz hakkı alan Kadayıfçı, “Meclis bundan sonra aldığı kararlarda dikkatli olsun” diye uyarıda bulundu.


Daha sonra söz hakkı alan Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Mehmet Cafer de, vatandaşların uzun süredir Belediye’de imar dosyalarını beklediklerini belirterek, “Bu vatandaşlar aylarca bir imar için beklerken bazı kişilerinki hemen aynı günde istendiği gibi oluyor. Belediyemizin yapmış olduğu tutum çok yanlıştır. Buna Belediye Meclis üyelerini de alet ediyorlar” şeklinde konuştu.


Bu arada Esentepe semtindeki arazinin tartışılması esnasında bazı AK Parti'li Belediye Meclis üyelerinin Meclis’i terk ettiği görüldü. Meclis daha sonra gündem maddelerini görüşmeye devam etti.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star