Ana Sayfa Urfa Haberleri Belsan Tarifelerde Yüzde 10 Zam Yaptı

Belsan Tarifelerde Yüzde 10 Zam Yaptı

Şanlıurfa'daki halk otobüsleri koperatifleri yöneticileri ortak basın açıklaması ile, vatandaşın bilgisi dışında halk otobüsleri fiyatlarına keyfi zam yapıldığını iddia ettiler.

Giriş Tarihi: 13 Aralık 2012 Perşembe 14:23
Belsan Tarifelerde Yüzde 10 Zam Yaptı

Şanlıurfa'daki halk otobüsleri koperatifleri yöneticileri yazılı olarak yaptıkları ortak basın açıklamasında:

 

Şanlıurfa Belediye Meclisinin 2012 için belirlediği toplutaşıma tarifesi tam 1 tl öğrenci ise 75 kuruştur.

Belsan a.ş’nin sistem olarak kullandığı urfa kart tarifelerinde ise 15 eylül 2012 tarihinden itibaren tam bilet 90 kuruş öğrencide 65 kuruş olarak %10’luk bir indirim uygulanıyor ayrıca bir defadan 30 lira ve üstünde yükleme yapanlara hediye binişler ile bu indirimler %30’ları buluyordu.

Urfa kart tarifeleri dün itibariyle bu indirimleri kaldırarak mecliste belirlenen 2012 tarifelerine dönüş yapıldı.Belsan tarifelerde %10 luk bir zam yapılarak tam 1 tl,öğrenci ise 75 kuruş yapıldı.

TARİFE OYUNLARIYLA  VATANDAŞ MAĞDUR EDİLMİŞTİR,TÜKETİCİ HAKEM HAYETLERİNE BAŞVURU YAPILABİLİR

Tabi burada yine olan belsana güvenen vatandaşa olmuştur.Belsan 3 ay geçmeden tarife değişikliğine giderek vatandaşı mağdur etmiştir.Belsanın uyguladığı indirimlere kanıp tam bilette 1 tl yerine 75 kuruşa taşınacaklarını ve öğrencide ise 55 kuruşa taşınacaklarını sanan vatandaş aylık yükleme yaparak peşin olarak 30,40,50 tl birdefadan yüklemiştir.Peşin para yatırılması karşılığında indirim oranı %30 ‘lara kadar yapılması vatandaşa taahhüt edilmiştir.

Ancak belsan a.ş ani bir kararla otobüslerindeki validatörlerde 90 kuruş olan tam bileti artık vatandaştan 1 tl olarak tahsil etmeye başlamıştır.Dolaysıyla belsana güvenipte aylık yükleme yapan vatandaş burada mağdur edilmiştir.Biz bu konuda mağdur vatandaşlarımızı tüketici hakları hakem heyetine başvurmalarını tavsiye ediyoruz.Çünkü yükleme yapıldığında taahhüt edilen %30’luk indirimdir ancak bu zamla bu ortadan kaldırılmış ve vatandaş kandırılmıştır.Ortalama bir hesapla 50.000 kişinin kartta 20 tl’den parası olduğunu hesap ettiğimizde 1 milyon tl ediyor bunun %10’u 100 bin tl’dir.Yani bu zamla belsanın parasını peşin tahsil ettiği vatandaşın kartından %10’na el koymuştur ,hayırlı yemeler olsun ne diyelim! Belsan a.ş bir kalemde 90 kuruştan taşıyacağını taahhüt ettiği taşıma ücretini,vatandaşları keriz yerine koyarak 1 tl’ye yükseltmiştir.


ÇÖZÜM :TARİFE BELİRLEME YETKİSİNİN MECLİSTE KALMASIDIR.

Tabi ciddi bir kurumun yapmayacağı bu saçmalıklar ile 3 ayda bir tarife değiştirilerek vatandaş mağdur ediliyor.Temelde meclisin yetkisinde olan tarife belirleme yetkisini bütçe kanunun görünmeyen biryerlerine sıkıştırlmış bir yetki maddesi ile ulaşım hizmetler müdürlüğüne  ve ordanda  fiilenbelsandaki bir kaç çocuğun eline veriliyor sonrasında ise bu tür mağduriyetler yaşanıyor.Vatandaşın yaklaşık 100 bin tl ‘lik parasında böyle oyunlarla el konuluyor.

Aynı sorunlar 2,4,6 binişilik kartlarda da yaşanıyor,burdada 1 tl olan normal tarifeler 1.5 tl'den belirleniyor.Bu durumda hem turistler hemde urfa kart alamayan yoksul vatandaşlar açısından sorun yaratmaktadır.Bu kullan -at kartların R-1'de 60 dakika içinde  ücretsiz olarak balıklıgöle gitme haklarıda bulunmamaktadır,bu durumda mağduriyet yaratmaktadır.

 

Bu işte ciddiyet isteniyorsa ve 3 ay sürelerle bu tarifeler yaz boz tahtasına çevrilmesi istenmiyorsa tarife belirleme yetkisinin sahibi olan meclisin bu yetkiyi kimseye devretmeden bu konuda teklif edilecek indirim,promosyon,kampanyalarda denetleyici işlev görerek bu tür mağduriyetleri önleyebilecektir.

Mehmet Polat      Çankaya kop.bşk.

Abuzer Şeker        Karaköprü kop.bşk

Mehmet emin Ak  Eyyübiye kop.bşk.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star