Ana Sayfa Urfa Haberleri Berjin Amara Kadın Merkezi Açıldı

Berjin Amara Kadın Merkezi Açıldı

Viranşehir'de Berjin Amara Kadın Danışma Merkezi'nin açılışında konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, kadına karşı şiddete yönelik birlik olma çağırısı yaptı.

Giriş Tarihi: 14 Nisan 2013 Pazar 14:15
Berjin Amara Kadın Merkezi Açıldı
Viranşehir'de Berjin Amara Kadın Danışma Merkezi'nin açılışında konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, kadına karşı şiddete yönelik birlik olma çağırısı yaptı. Kürt sorunu ile ilgili gelişmelere de değinen Ayna, "Kimileri bu sürece barış süreci, kimileri ise çözüm süreci diyor. Bu sürecin adı Başkan Öcalan'ın başlattığı 'kimse ölmesin' sürecidir" dedi.

Viranşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Berjin Amara Kadın Danışma Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek, Lice Belediye Başkanı Fikriye Aytin, Eğil Belediye Başkanı Petek Çapanoğlu, BDP Urfa İl Eş Başkanı Leyla Akça, Suruç Belediye Başkan Vekili Hülya Demir, BDP İl ve İlçe yöneticileri, DİKASUM, EPİDEM, KADEM, Kardelen gibi kadın dernekleri ve yüzlerce kişi katıldı. BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ve beraberindekiler Viranşehir Belediyesi Berjin Amara Kadın Danışma Merkezi'nin kurdelesini keserek açılışını gerçekleştirdi. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Viranşehir Belediyesi MED Kültür ve Sanat Merkezi'nin folklor ekibi yöresel halk oyunları etkinliklerini gerçekleştirdi.

Ardından bir konuşma yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, kadının şiddet gördüğünü ve bunun hayatın her alanında gerçekleştiğine dikkat çekti. Bu tür şiddet olaylarına karşı kadınların birlik olmasını isteyen Ayna, belediyenin bu hizmetine Viranşehir kadınlarının sahip çıkması gerektiğine vurgu yaptı. Kadınların bu kuruma sahip çıkmaları ile danışma merkezinin işlevsel hale geleceğini belirten Ayna, birlik ile kadınların tüm sorunların üstesinden geleceğini söyledi.

'Hala KCK tutukluları içerdeler'

Çözüm sürecine de değinen Ayna, "Kimileri bu sürece barış, kimileri çözüm süreci diyor. Arkadaşlar bu süreç Başkan Öcalan'ın başlattığı 'kimse ölmesin' sürecidir. Bu yüzden kimse kimseyi kandırmasın. Başkan Apo, hükümete diyor ki, 'Artık ölerek, öldürerek bu işi bitirmeye son ver. Bize de diyor ki, gerilla sayesinde milletvekili oldunuz, belediye başkanı oldunuz, bu tür kurumları açıyorsunuz. Artık gerillanın omzundaki yükü kaldırın ve demokratik siyaset ile bu işi yapın. Artık kan akmasın ve silahlı unsurlar sussun' diyor. Eğer bu bir çözüm süreci olsaydı. Karşılıklı adımlar atılırdı. Başkan Öcalan, 'silahları susturun, demokratik siyaset yapın' dedi. Peki hükümet, eğer hükümet samimi olsa, tüm tutukluları serbest bırakır, yalnız KCK tutukluları değil, PKK tutsaklarını da bırakır. Bakın hala KCK tutukluları içerdeler. Neden içerdeler, demokratik siyaset yaptıkları için, Başkan Öcalan'ın özgürlüğünü istediği için içerdeler. Eğer demokratik siyaset yapmamızı istiyorsanız önce bu engeli kaldırın, Kürt dilini istemek suç, özerklik istemek suç, Başkan Öcalan'a özgürlük istemek suç, seçimlerde BDP'ye çalışmak suç. Peki biz nasıl demokratik bir siyaset yapacağız. İlk önce terörle mücadele yasasını kaldır" diye konuştu.

Ayna'nın konuşmasının ardından etkinlik sanatçı Berivan Arin'in konseri ile sona erdi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star