Ana Sayfa Türkiye BERKİN ELVAN'I VURAN POLİSİN EŞKALİ BELİRLENDİ

BERKİN ELVAN'I VURAN POLİSİN EŞKALİ BELİRLENDİ

Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin soruşturmada savcılık, gaz fişeğini ateşleyen polisin eşkalini tespit etti. Kriminal Laboratuvar’da iyileştirilmiş bir görüntüsü olan polisin açık kimliği için çalışmalar sürüyor.

Giriş Tarihi: 16 Şubat 2016 Salı 07:13
BERKİN ELVAN'I VURAN POLİSİN EŞKALİ BELİRLENDİ

14 yaşındayken Gezi Parkı Direnişi sırasında 16 Haziran 2013’te Okmeydanı’nda polisin gaz fişeğiyle vurulan, 11 Mart 2014’te Okmeydanı Hastanesi’nde 15 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın  ölümüyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu tarafından yürütülen soruşturmada, Berkin’in hangi gaz silahından çıkan fişekle yaralandığı ve bu gaz silahını kimin kullandığına dair kimi delillere ulaşıldı.

Vatan gazetesinden Elif Altın’ın haberine göre, Jandarma Kriminal Laboratuvarı’nın TOMA’ya monte edilmiş kamera görüntülerini iyileştirerek hazırladığı raporu geçtiğimiz günlerde savcılara elden teslim edilmişti.

İki buçuk ayda hazırlanan 15 sayfalık raporda görüntü analizleri çerçevesinde olayı gerçekleştirdiği düşünülen şüphelilerin sayısı ikiye düşürüldü. Raporda TOMA görüntüsüne giren polislerin tamamının olayla ilgisi olup olamayacağına ilişkin saptamalar yer aldı.

Şüphelerin üzerlerinde yoğunlaştığı iki polis, ZET (Gaz tabancası) atışı yaparken TOMA kamerasına yansıyor. Atış yapan iki polisten birisinin kolunda komiser rütbesi yer alıyor. Bu komiserin aslında ZET kullanıcısı olmadığı o an eline ZET’i alıp atış yaptığı da savcılık tarafından belirlendi.

Berkin’i hedef alan gaz fişeğini komiserin yanındaki polis memurunun attığı yönünde kuvvetli delillere ulaşan savcılık, bütün dikkatlerini bu polis üzerinde yoğunlaştırdı.

Jandarma Kriminal raporunda bu polis memurunun iyileştirilmiş görüntüleri de bulunuyor.

Savcılık şimdi bu görüntüler üzerinden polis memurunun kimliğini tespit etmeye çalışıyor. Kimliği tespit edildiği anda dava açılacak.

Ne olmuştu?

Berkin Elvan 14 yaşındayken, 16 Haziran 2013’te saat 08:00 sıralarında Okmeydanı Mahmut Şevket Paşa Mahallesi Eren Sokak’ta başından gaz kapsülüyle vuruldu. 269 gün komada kalan, bu sırada 15 yaşına basan Berkin, 11 Mart 2014’te hayatını kaybetti.

Olayla ilgili soruşturma halen sürüyor, henüz hiçbir polise suçlama yöneltilmedi, failler bile belirlenmedi.

Soruşturma dört savcı değiştirdi.

7 Nisan 2014’te dosyaya giren görüntülerde Elvan’a iki zet’çi (gaz fişeği silahı) polisin ateş ettiği, polisleri iki amirin yönettiği, bir polisin silaha gaz fişeği koyduğu tespit edildi. Ancak o tarihten bu yana Emniyet Müdürlüğü savcılığın yazılarına cevap vermediğinden polislerin kimlikleri belirlenemedi.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü, Mart 2014’te de Berkin Elvan’ı hangi polisin gaz tüfeğiyle vurduğunu araştıran savcıya olay tarihinde görevli olan 1065 çevik kuvvet polisinin adını verdi. Bu rakamdan, olay yerinde görevli olanların sayısı ise 275. Emniyet, Elvan’ın 275 polisten birinin vurduğunu belirtti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, savcılığın istediği isim listesini de Ekim 2014’te verdiği cevapla, bazı polislerin ilişkisinin kesildiğini gerekçe göstererek eksik gönderdi. KAYNAK: imc

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık