Ana Sayfa Urfa Haberleri BES’TEN KILIK KIYAFET AÇIKLAMASI

BES’TEN KILIK KIYAFET AÇIKLAMASI

Büro Emekçileri Sendikası Şanlıurfa Şubesi tarafından bugün gerçekleşen basın toplantısında memurların kılık kıyafetine yönelik önemli vurgular yapıldı.

Giriş Tarihi: 10 Mart 2015 Salı 07:24
BES’TEN KILIK KIYAFET AÇIKLAMASI

Büro Emekçileri Sendikası Şanlıurfa Şubesi tarafından bugün gerçekleşen basın toplantısında memurların kılık kıyafetine yönelik önemli vurgular yapıldı.

Bugün düzenlenen basın toplantısına BES Şanlıurfa Eş Başkanı Leyla Sezer, Sendika üyeleri ve BES Başkanı Feridun Karaman katıldı.

 Büro Emekçileri Sendikası Şanlıurfa Şubesi Başkanı Feridun Karaman yaptığı açıklamada, 657 sayılı devlet memurları kanununun kılık kıyafet yönetmeliğinin 5. Maddesinde kamuda çalışanların nasıl giyinmesi gerektiğini belirten bu düzenlemenin insan hak ve özgürlüklerini kısıtladığını belirterek şunları aktardı.

 

1982 darbesi ürünü ve kamuda emekçileri tektipleştirme ve baskı altına almaya yönelik çıkartılmış olan ve buram buram darbe kokan 657 sayılı devlet memurları kanununun kılık kıyafet yönetmeliğinin 5. Maddesinde  kamuda çalışanların nasıl giyinmesi gerektiğini belirten bu düzenlemenin insan hak ve özgürlüklerini kısıtladığı apaçık ortadadır.

 

İktidara geldiği  günden bu yana 1982 anayasasının darbe anayasası olduğunu belirten ve her fırsatta bunun değiştirilmesi gerektiğini dile getiren AKP hükümeti, halkı ve emekçileri bunun üzerinden oyalayarak sadece hesabına gelen kısımlarını değiştirip her seferinde bu olayı seçim malzemesi olarak kullanmaktan vazgeçmeli ve derhal toplumun bütün kesimleriyle mutabakatın sağlandığı yeni bir anayasa yapmak üzere harekete geçmelidir.

 

Türkiye’de özgürlükten ve demokrasiden yana olan her kesimin desteklemiş olduğu ve bir çok vatandaşımızın hassasiyeti olan kamuda başörtüsüne serbestliği bile 12 yıl boyunca utanmadan sıkılmadan seçim malzemesi yaparak yıllarca değiştirme gücü elinde olmasına rağmen, değiştirmeyen ve halka; “Eğer bana oy verirseniz size türban serbestliği getireceğim” deyip yıllarca halkı oyalayan AKP zihniyeti geçmişte de samimiyetsizliğini gözler önüne sermiştir.

 

Büro emekçileri sendikası olarak kamu emekçilerinin kendini daha özgür hissetmesi vatandaşa daha içten ve kaliteli bir hizmet sunması ve ayrıca kılık kıyafet yoluyla vatandaşla araya mesafe koymak yerine bütün emekçilerin istediği şekilde giyindiği, halka hizmet anlayışının bir kravata, takım elbiseye saça ve sakala indirgenmediği yeni bir yönetmenliğin derhal hazırlanması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Bu doğrultuda 17.10.2014 tarihinde sendikamız üyelerinin ve büro emekçilerinin serbest kılık kıyafetle işyerlerine  gitmeleri yönünde merkez yönetim kurulumuz tarafından 1 YIL SÜREYLE karar alınmıştır.

 

Büro Emekçileri Sendikası Şanlıurfa Şubesi olarak Kesk geleneğinin mücadeleci ruhunu her alanda sergileyeceğimizi, bugünden itibaren kamuda kılık kıyafet serbestliğine başlayacağımızı, yapılan bütün baskıların, usulsüz davranışların hem hukuken hemde sendikal mücadelenin verdiği yetkiyle takipçisi olacağımızı basına ve kamuoyuna duyuruyoruz.    

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık