Ana Sayfa Ekonomi Beyaz Saray, Büyüme Tahminini Düşürdü

Beyaz Saray, Büyüme Tahminini Düşürdü

Beyaz Saray, bu yıl için 2.7 olarak belirlenen ekonomik büyüme tahminini 1.7'ye düşürdü. 2012'ye ait tahminler ise 2.6'ya çekildi

Giriş Tarihi: 3 Eylül 2011 Cumartesi 10:28
Beyaz Saray, Büyüme Tahminini Düşürdü
Beyaz Saray Bütçe İdaresi Ofisi'nin (OMB) mali yarı yıl bütçe gözden geçirme raporunda, ABD ekonomisinin bu yıl büyüme tahmini yüzde 1.7'ye çekildi. OMB, şubat ayındaki raporunda ABD ekonomisinin 2011'de yüzde 2.7 oranında büyüyeceğini tahmin etmişti. Bu yıl ABD'nin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 1.7 büyüyeceği tahmin edilen raporda, ABD ekonomisinin gelecek yıl yüzde 2.6, 2013 yılında yüzde 3.5 oranında büyümesinin öngörüldüğü belirtildi. OMB, bu yıl yüzde 8.8 olması beklenen bütçe açığının GSYH'ye oranının, gelecek yıl yüzde 6.1'e düşeceğini kaydetti. Bütçe açığındaki bu düşüşe, geçen ay ABD Başkanı Barack Obama ve Cumhuriyetçiler arasında borçlanma tavanının yükseltilmesi konusundaki anlaşmada harcamaların kısılması kararının, büyük oranda etkisi olduğu vurgulandı. Anlaşmayla, gelecek 10 yılda bütçe açığının 1.45 trilyon dolar azaltılması hedefleniyor.

İŞSİZLİK SIKINTISI

Raporda, Beyaz Saray'ın işsizliği azaltmada hayli kötümser olduğu görülüyor. İşsizlik oranının, bu yıl yüzde 9.1 ve gelecek yıl ise yüzde 9 olması bekleniyor. İşsizlik oranının kabul edilebilir seviyeye indirilmesinde "Yeteri kadar güçlü değil'' ifadeleri kullanıldı. (sabah)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa Esnafını Sevindiren Haber

Şanlıurfa Esnafını Sevindiren Haber

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star