Ana Sayfa Kültür/Sanat Beyazgül: İhanet projesi direkten döndü

Beyazgül: İhanet projesi direkten döndü

Yüksek mimar Beyazgül, “FETÖ Balıklıgöl’de İslam’a ve Şanlıurfa’nın kimliğine aykırı bir proje geliştirmek istedi. Son anda engelledik” dedi

Giriş Tarihi: 6 Ağustos 2016 Cumartesi 20:43
Beyazgül: İhanet projesi direkten döndü

FETÖ'nün Şanlıurfa'da 2000 yılında kutsal Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki Haleplibahçe'de bir ihanet projesi hayata geçirmeyi planladığı ortaya çıktı.

Şanlıurfa Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı, yüksek mimar Uğur Beyazgül, Endülüs'te olduğu gibi Urfa'da da İslam izlerinin silinmesine yönelik tarihte pekçok projenin hayata geçirilmeye çalışıldığına dikkat çekerek ihanet projesiyle ilgili şunları söyledi: "2000'de, 'Dinler Parkı' diye diye bir proje ortaya atıldı. Projede kilise, sinagog ve cami vardı. Ancak sinagog camiden büyük olacaktı. Şanlıurfa'nın bir kimlik değiştirme operasyonuyla karşı karşıyaydı. Kudüs'te olduğu gibi bir karışıklık çıkarılacak ve bölge BM korunmasına devredilecekti."

Beyazgül, "Projede binaların üstü haç şeklinde. Ortada iki nehir var. Bu iki nehir Fırat ve Dicle. Yani vaadedilmiş topraklar. Proje bir tapınakla son buluyor. Bu tapınakta üç tane yol var. Bu yollar Hıristiyanlık, Yahudilik ve Müslümanlık yolu. FETÖ ne diyor peki; 'Diyalogta dinlerin birbirinden hiçbir farkı yok' diyor. İşte bu projeyle mührünü Urfa'nın tam ortasına vuruyorlar. Yoğun bir kulis faaliyeti yürüttüm. Sonuçta proje belediye meclisinden geçmedi. Bölgeye Türkiye'nin en büyük müzesi inşa edildi. Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı" dedi.

 

 

kaynak: sabah.com.tr

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık