Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Teknoloji BİLL GATES’TEN TUVALET İÇİN 370 MİLYON DOLAR

BİLL GATES’TEN TUVALET İÇİN 370 MİLYON DOLAR

Bill Gates ve eşi Melinda'nın kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı, yeni tuvalet keşifleri için 370 milyon dolar harcayacak.

Giriş Tarihi: 19 Ağustos 2012 Pazar 15:53
BİLL GATES’TEN TUVALET İÇİN 370 MİLYON DOLAR

Geleceğin tuvaletleri için yarışma düzenleyen Vakıf, dünyanın çeşitli yerlerinden bilimadamlarının sunduğu projelerin bazılarını açıkladı. Açıklanan projeler arasında insan dışkısını elektriğe çevirmek için mikrodalga enerjisinin kullanılması, idrarın ziyan edilmeden sifon suyu olarak kullanılması, katı dışkının kömüre çevrilmesi de var.

 


Bill & Melinda Gates Vakfı yarışmaya katılanlar tuvaletin su, elektrik ve septik sistem olmaksızın çalışması, dışarıya kirleten madde çıkarmaması, tercihen enerji ve diğer kaynakları muhafaza etmesi ve işletiminin günde 5 senti (9 kuruş) aşmaması kıstasları getirdi.


Vakfın ilk tuvalet prototiplerini üç yıl içinde test etmesi bekleniyor.


Vakfın su, sanitasyon ve hijyen ekibinin program yetkilisi Carl Hensman, vakfın Seattle'daki merkezinde bu hafta sergilenen prototiplerin çoğunun katı atığın enerjiye çevrilmesiyle ilgili olduğunu belirterek, bunun katı atık bilmecesi için hem pratik hem de pragmatik bir çözüm olduğunu söyledi.


Hensman, bilimadamlarının şimdiye kadar yaptıklarını göstermek, yapılanları öğrenme fırsatı vermek ve potansiyel işbirliği için bu hafta tuvalet fuarı yapma kararı aldıklarını da ifade etti.
Tuvalet sorununa geçen yıl odaklanan Gatesler yeni tuvalet keşifleri için 370 milyon dolar harcamayı taahhüt etti. Yeni tuvaletlerle daha iyi bir çevre ve hayat hedefleniyor.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık