Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Urfa Haberleri Binici: "Öcalan'dan Özür Dilenmelidir"

Binici: "Öcalan'dan Özür Dilenmelidir"

İmralı Adası'nda çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışının 15'inci yıldönümü Şanlıurfa'da protesto edildi. Protesto gösterisinde konuşan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, "9 Ekim 1998'de uluslararası bir komployla Suriye'den çıkartılan Sayın Öcalan'ın şahsından özür dilenmelidir" dedi.

Giriş Tarihi: 9 Ekim 2013 Çarşamba 04:02
Binici:

Şanlıurfa'da aralarında BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'nin de bulunduğu 700 kişilik grup, öğle saatlerinde Topçu Meydan'ında toplandı. Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışının yıldönümü nedeniyle bir araya gelen kalabalık, PKK ve Öcalan lehine sloganlar atarak kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Polisin yoğun önlem aldığı göstericiler, 1 kilometrelik yürüyüşün ardından BDP il başkanlığının da bulunduğu Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önündeki alana ulaştı.

Alanda toplanan gruba konuşan BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, uluslararası komployla Suriye'den çıkarıldığını ileri sürdüğü Öcalan'ın özgürlüğüne kavuşturulmasını istedi. Öcalan'ın cezaevinde tutulmasına rağmen Ortadoğu'da hatırı sayılır lider olduğu iddiasında bulunan Binici, "Onun için biran önce Sayın Öcalan'ın İmralı zindanından derhal çıkartılması şarttır" dedi.

Öcalan'dan özür dilenmesi gerektiğini ifade edip, demokratikleşme paketini de eleştiren Binici, şöyle konuştu:

"Bu paketle ilgili olarak Sayın Öcalan; 'Bu paket asla bizi bağlamaz. Bu paket Kürt sorunun çözümü için açılmış bir paket değildir' dedi. Onun için kulaktan dolma paketlere artık karnımız toktur. Gerçek realiteyi, Kürt sorunun çözme eğiliminde olmayan bir hükümetle karşı karışıyayız. 9 Ekim 1998'te gerçekleştirilen komplo sonucu Suriye'den çıkartılan Sayın Öcalan'ın şahsından özür dilenmelidir. Sayın Öcalan, hukuksuz, haksız bir yerde cezaevine tıkılmasının gerekçesi yoktur."

Kalabalık yapılan açıklamanın ardından bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık