Ana Sayfa Urfa Haberleri Binici'den HES çıkışı

Binici'den HES çıkışı

BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, HES(Hidro Elektrik Santral) Projelerinin, çevre ve yaşama etkileri için Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Giriş Tarihi: 21 Ekim 2011 Cuma 21:00
Binici'den HES çıkışı
BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, HES(Hidro Elektrik Santral) Projelerinin, "İnsanlarımız, doğal çevremiz ve su kaynaklarımız üzerinde olumsuz etkilerinin incelenmesi ve alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla" Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na konuya ilişkin bir dilekçe veren Binici HES Projeleri için Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. Binici, HES Projeleri için verdiği yazının gerekçesinde "AKP Hükümetinin, ülkemizdeki her su kaynağına göz diktiğini ve her su kaynağını tek tek adım adım yağmaladığı bir döneme tanıklık ediyoruz" diyerek şöyle devam etti:

"Doğa katliamına dönüştürülen HES Projelerine karşı yöre halkları nöbet tutarak, şarkılar besteleyerek, sivil toplum ve çevre örgütleri ise düzenledikleri çeşitli eylemlerle soruna dikkat çekmeye çalıştığını yazılı ve görsel medyadan izliyoruz.

Türkiye genelinde sayıları 2 bini aşan HES projeleri ile akarsularımız ve derelerimizin tamamı kaynağından kuşatılmış durumdadır. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, hem kendi teşkilat kararnamesini hem de Çevre Kanunu'nu ihlal ediyor. 2 bini aşkın nehir tipi HES projelerine seyirci kalarak onay makamı durumuna gelinmiştir.

Bugün için HES projeleri hakkında verilen yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarının sayısı 60'a ulaşmıştır. Mahkemelerin gerekçesinde de açıkça görüldüğü üzere, doğal çevre ve tabiat varlıklarımızın kurban edilmek istendiği HES projelerinin yerinde araştırılması uygun olacaktır." Haber Kaynağı: Yeni Ulus Haber
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star