Urfa Haber WhatsApp Hattı

Ana Sayfa Dünya BİNLERCE KÜRT ASKER SURİYE SINIRINI GEÇTİ (VİDEO)

BİNLERCE KÜRT ASKER SURİYE SINIRINI GEÇTİ (VİDEO)

Suriye'de Kürtlerin Türkiye sınırındaki bazı yerleşim birimlerinde yönetime el koymasının ardından bölgedeki hareketlilik sürerken, Kuzey Irak'tan da üzerlerinde askeri üniforma bulunan binlerce Kürt'ün, Suriye'ye geçerken çekilen görüntüleri ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 24 Temmuz 2012 Salı 23:08
BİNLERCE KÜRT ASKER SURİYE SINIRINI GEÇTİ (VİDEO)
İç savaşa sürüklenen Suriye'de Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesi sınırına yakın yerlerde yaşayan Kürtlerin Kobani, Afrin ve Derika Hemko'ya el koymasıyla başlayan isyan devam ediyor. Türkiye'nin Suriye'ye sınırı olan Şırnak'ın Cizre ile Mardin'in Nusaybin ilçesi sınır kesiminde askeri hareketlilik artıyor.

Cizre'den bugün yaklaşık 200 sivil araçtan oluşan konvoyla Nusaybin'e doğru asker sevkiyatı yapıldı. Frekans karıştırıcı jammer'lı araçların karadan eşlik ettiği konvoya, havadan da Kobra helikopterler eşlik etti. Kobralar sınır boyunca sık sık keşif uçuşları da gerçekleştirdi.


BİNLERCE ÜNİFORMALI KÜRT SURİYE'YE GEÇTİ
Bu arada, Kuzey Irak'ın Kürt Bölgesi'ndeki Zaho kentinin içinden geçen Dicle Nehri kıyısındaki Dera Bir mıntıkasından üzerlerinde üniforma bulunan binlerce Kürt'ün, yürüyerek Suriye sınırına geçtiğini gösteren görüntüler ortaya çıktı. Ellerinde silah olmamasına rağmen, hakim tepelerde bu kişileri koruyan silahlı askerlerin olduğu görülüyor.

Cep telefonu ile çekildiği anlaşılan görüntülerde yürüyen askerlerin, "Kamışlı'ya yavaş yavaş ilerliyoruz. Kamışlı'yı almaya gidiyoruz" dediği duyuluyor.

Kuzey Irak'tan giden Kürtlerin Dera Bir, Andivar ve Derka Hemko güzergahından geçip Mardin'in Nusaybin İlçesi'nin karşısındaki Kamışlı kentine gittikleri öne sürüldü.


BARZANİ, SURİYELİ KÜRTLERİ EĞİTTİKLERİNİ DOĞRULADI
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Suriye ordusundan firar eden Kürt askerlerden oluşan gençleri bir kampta eğittikleri yönündeki iddiaları doğruladı. Barzani, Kuzey Irak merkezli internet sitelerinde yer alan açıklamalarında, Suriye ordusunun Batı Kürdistan'dan çekilmesi durumunda, oluşacak güvenlik boşluğunu doldurmak amacıyla Suriyeli Kürtlerin eğitildiğini, gençlerin Hewler anlaşması çerçevesinde oluşturulan yüksek konseyin uygun görmesi durumunda Suriye'ye geçeceğini açıkladı.

"Savaşçı gücün" mevcut durumda sınırı geçmediğini belirten Barzani, "Suriye'ye gönderilmediler. Onlar hâlâ burada. Eğer yüksek konsey gitmelerini isterse gidebilirler. İstemezse durumun netleşmesini bekleyecekler, çünkü bu insanlar oralı ve sonuçta geri dönecekler" dedi.

Hewler'de iki hafta önce Barzani başkanlığında bir araya gelen, aralarında PYD'nin de bulunduğu Suriyeli Kürt örgütleri bünyesinde toplayan Halk Meclisi ile Kürt Ulusal Konseyi, ortak hareket etmelerini sağlayacak Yüksek Konsey'in kurulmasına karar vermişti. Kamuoyunda 'Hewler Anlaşması' olarak bilinen yedi maddelik anlaşmada Suriye'de Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde savunma gücünün kurulması da yer alıyor. 






YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık