Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Güncel "Bir casus defnedeceğimizi söylediler"

"Bir casus defnedeceğimizi söylediler"

Giriş Tarihi: 20 Mart 2015 Cuma 05:37

Vefatının 55. yılında daha önce konuşmayan talebeleri Bediüzzaman’ı anlattı. Üstad’ın kabrinin 27 Mayıs cuntası tarafından meçhul bir yere nakledilmesine şahitlik eden Ahmet Çam: “Cenazenin kimliği sır gibi saklandı. Sorduğumuzda bize ‘casus’ olduğunu söylediler. ‘Ağzınızı açarsanız askerliğiniz bitmez.’ diye tehdit ettiler. 3 gün sonra Said Nursi olduğunu öğrenince başımdan kaynar sular döküldü.”

Bediüzzaman Said Nursi’nin vefatının üzerinden 55 yıl geçti. 23 Mart 1960’ta vefat eden Said Nursi, önce Şanlıurfa’ya defnedildi. Ancak 27 Mayıs darbesinin ardından cunta yönetimi Bediüzzaman’ın naaşını kabirden çıkarıp bilinmeyen bir yere nakletti. 1960’ın temmuz ayında gerçekleşen nakil işlemine tanıklık edenlerden biri Nur talebesi Gaziantepli Ahmet Çam’dı. O dönem askerde er olan Çam, koruma görevi aldığı ikinci defin olayıyla ilgili şahit olduklarını  anlattı. Afyon’dan aldıkları naaşın askeri araçlar nezaretinde taşındığını, defnedilecek kişinin kimliğinin de sır gibi saklandığını ifade eden Çam şöyle devam etti: “12 asker ve 6 subay görevlendirildi. Bize mermi dolu tüfekler verdiler, her an tetikte olmamızı emrettiler. Kimin cenazesi olduğunu bilmiyorduk. Sorduğumuzda, gelen kişinin bir casus olduğunu söylediler. Zifiri karanlık bir gecede, cenazeyi virajlı ve çok bozuk yollardan geçerek Isparta’nın bir dağına götürdük. Kabrinin olduğu yere ne mezar taşı ne de bir başka işaret konuldu.” Çam, defin işlemi tamamlandıktan sonra 02.00’de birliğe döndüklerini ve bir subay tarafından “Ağzınızdan bir şey kaçırırsanız askerliğiniz bitmez.” diye tehdit edildiklerini söyledi.

Üstad Bediüzzaman Said Nursi’nin vefatının üzerinden 55 yıl geçti. Bu süre boyunca Risale-i Nur ve onun talebeleri hizmetlerine devam etti. Hayatta kalan talebelerinden bazıları kamuoyunda yakından tanınıyor. Bazılarının isimlerini ise hiç duymuyoruz. Onlar gündemden, güncel tartışmalardan, hayatın malayani tarafından uzakta hayatlarını devam ettiriyor. Antep, Manisa, Urfa, Antalya, Siirt ve İzmir, kısacası Anadolu’nun dört bir köşesine dağılmış bir şekilde yalnızca dersleriyle ve hizmetleriyle meşguller. Üstad’ın ölüm yıldönümünü vesile edip bu isimlerin kapısını çaldık ve Bediüzzaman Said Nursi ile ilgili hatıralarını dinledik.

kaynak :zaman

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz İnternet kesintisinin nedeni belli oldu

İnternet kesintisinin nedeni belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık