Ana Sayfa Urfa Haberleri BİR DAMLA İNSAN KANI DÜNYANIN BÜTÜN TOPRAk PARÇALARINDAN DAHA KUTSALDIR.

BİR DAMLA İNSAN KANI DÜNYANIN BÜTÜN TOPRAk PARÇALARINDAN DAHA KUTSALDIR.

Şanlıurfa barosu son zamanlarda meydana gelen olayları değerlendirdi. Baro adına açıklamayı yapan baro Başkanı A.v Hikmet Delebe şunları söyledi.

Giriş Tarihi: 10 Eylül 2015 Perşembe 07:50
BİR DAMLA İNSAN KANI DÜNYANIN BÜTÜN TOPRAk PARÇALARINDAN DAHA KUTSALDIR.

Bir Devlet projesi olarak yürütüle “ Barış süreci” maalesef hedeflenen amaca ulaşmadan sona erdi. İki buçuk yıl süren süreç boyunca ülke şiddet sınırlarından kurtulmuştu. Ancak Suruç sonra da Ceylanpınar’daki katliam bu süreci bir anda yok etti.

Sürecin bitmesiyle birlikte üç aya yakındır ülke adeta kan gölüne döndü.Her gün gencecik fidanlar hayattan kopmakta, yüreklere ateş düşürmektedir. Hayatını kaybedenlerin tamamına Allahtan rahmet yakınlarına sabır ve metanet diliyoruz.

İnsan hayatı her şeyden önemlidir. Bir damla insan kanı, dünyada ki bütün toprak parçalarından daha kutsaldır.

Ülkede akılan kanı durdurmak için siyaset kurumu üstüne düşenb görevi yapmamaktadır. Medya, sivil toplum örgütleri hatta toplumun kendisi üstüne düşeni yapmıyor. Ülkede bulunan her insan, her kurum her aktör bu kardeşkanın akıtılmaması için gücü oranınca bir mücadele vermiş olsaydı bugün her şey çok farklı olacaktı.

Ülkede çatışmalar sürdükçe, cenazeler ülkenin dört bir tarafına gönderildikçe halklarımızın arasındaki ayrışmalar derinleşecek. Özellikle de ülkenin batısında sivil halka yapılan ırkçı saldırıların dozu artıkça bu kopuşmalar daha da hızlanacaktır.

Neyi paylaşamıyoruz, nerde anlaşamıyoruz? Konuşmakla, tartışmakla her türlü sorunumuzu çözecekken bu savaş ve kardeş kavgası nedir? Neden gençlerimiz daha hayatlarının baharında toprağa düşüyor? Neden anneler kokularına doymadıkları yavrularını toprağa veriyor?

Bizler Türkiye toplumu olarak savaş istemiyoruz, kardeş kavgası istemiyoruz. Ülkemizde ve bölgemizde huzur ve barış istiyoruz. Bunu temin edecek olanlar, ülkeyi yönetenler ve siyasi aktörlerdir.

Ey siyasi aktörler, ülkeyi yönetenler ve karar vericiler!

Gelin tekrar zemini yoklayın.

Diyaloga geçin.

Elinizi silahlardan çekin.

Hemde bunu hiçbir siyasi taşımadan, hiçbir hesap içinde olmadan yapın.

Merak etmeyin, barışa el uzatanlar küçülmezle, puan kaybetmezler, bilakis yücelirler, tarihe geçerler.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık