Ana Sayfa Kültür/Sanat 'Bir Zamanlar Anadolu'da' Oscar aday adayı

'Bir Zamanlar Anadolu'da' Oscar aday adayı

Ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmi Oscar aday adayı oldu

Giriş Tarihi: 2 Ekim 2011 Pazar 08:46
'Bir Zamanlar Anadolu'da' Oscar aday adayı
İSTANBUL - Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi "Bir Zamanlar Anadolu’da/Once Upon a Time in Anatolia", "Oscar" olarak bilinen 84. Akademi Ödülleri’nde "En İyi Yabancı Film" kategorisinde aday adayı oldu.

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu Başkanı İsmail Güneş, yaptığı yazılı açıklamada, komisyonu oluşturan örgütlerinin temsilcilerinden oluşan jürinin bugün 84. Akademi Ödülleri’nde "En İyi Yabancı Film" kategorisinde yarışacak filmi seçmek üzere toplandığını bildirdi.

Güneş, 84. Akademi Ödülleri’ne başvuran "Çınar Ağacı", "Kavşak", "Gölgeler ve Suretler", "Bir Zamanlar Anadolu’da", "Hayde Bre", "Çoğunluk", "Bizim Büyük Çaresizliğimiz" isimli filmlerden yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yaptığı "Bir Zamanlar Anadolu’da"nın, Türkiye’yi 84. Akademi Ödülleri’nde temsil etmesine oy birliği ile karar verildiğini belirtti.
Sanatsal Etkinlikler Komisyonu jürisi tarafından Oscar’a aday adayı gösterilen film, bu aşamadan sonra "En İyi Yabancı Film" kategorisine girmek için yarışacak.

Jüride, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Ülger, Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliğinden Yılmaz Atadeniz, Sinema ve Televizyon Eser Sahipleri Meslek Birliğinden Semih Kaplanoğlu, Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliğinden Yüksel Aksu, Film Yönetmenleri Derneğinden Reyis Çelik, Belgesel Sinemacılar Birliğinden Hakan Aytekin, Sinema ve Televizyon Yazarları Derneğinden Gül Dirican, Sinema Emekçileri Sendikasından Sinan Güngör, Sinema Oyuncuları Meslek Birliğinden Meltem Cumbul yer aldı.


-"Bir Zamanlar Anadolu’da"-
Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği "Bir Zamanlar Anadolu’da" adlı filmde, Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel ile Fırat Tanış rol aldı. Filmin senaryosunu Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan ve Ercan Kesal ile birlikte yazdı.

64. Cannes Film Festivali’nde "Jüri Büyük Ödülü"nü kazanan, Uluslararası Altın Koza Film Festivali’nde Türkiye prömiyerini gerçekleştiren ve Hamburg Film Festivali’nde gösterilecek 3 Türk filminden biri olan "Bir Zamanlar Anadolu’da"nın konusu şöyle:

"Kasabalarda hayat, bozkırın ortasında sürdürülen yolculuklara benzer. Her tepenin ardında ’yeni ve farklı bir şey’ çıkacakmış duygusu ama her zaman birbirine benzeyen, incelen, kıvrılan, kaybolan veya uzayan tek düze yollar." 
Geçtiğimiz hafta vizyona giren film, Cannes Film Festivali'nde "Juri Büyük Ödülü" kazanmıştı. (aa)  


BU TRAVMA BİTER Mİ?

Oscar meselesi bizim için bir tür ‘Eurovision Şarkı Yarışması’ ve Nobel Edebiyet Ödülü gibi travmatik bir durum. Önce ilkini sonra da ikincisini atlattık. Ama o meşhur ‘Oscar’ heykelciği Türkiyeli bir yönetmenin elinde bir türlü yükselemedi. Bu da tabii, her yıl Oscar’a gönderilecek filmle ilgili tartışmaları alevlendiriyor. Bir yıl Mahsun Kırmızıgül’ü gönderen seçiciler ertesi yıl ‘Bal’a meylediyor. Olmuyor Nuri Bilge Ceylan bir kez daha devreye giriyor. Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğinin ve sinemasının Akademi Jürisi tarafından taltif edilmeye ihtiyacı yok. Ama görünen o ki, memleketin buna şiddetle ihtiyacı var. O zaman en iyi isim Nuri Bilge Ceylan. Şimdiye kadar en büyük başarıyı o yakaladı çünkü. 2009 yılı Oscar ödül töreni öncesinde açıklanan ilk dokuz film arasında ‘Üç Maymun’da vardı. Ama ilk beşe kalamadı. Akademi jürisinin bu uzun filmi sabırla izleyip, doğru değerlendirmesi sonucunda belki bu kez ilk beş olur. Olmassa da 1991’de İsviçre adına yarışan Xavier Koller’in yönettiği ve senaryosun Feride Çiçekoğlu ile birlikte yazdığı, tamamı Türkiyeli oyunculardan kurulu ‘Umuda Yolculuk’un aldığı ‘En İyi Yabancı Film Oscar’ı ile övünebiliriz. Alman Milli takımı forması giyen Mesut Özil’in Real Madrid’de oynaması göğsümüzü kabartmıyor mu?
(radikal)  

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Minikler Doktorluğa İlk Adımı Piazza'da Attı

Minikler Doktorluğa İlk Adımı Piazza'da Attı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık