Ana Sayfa Urfa Haberleri BİRECİK'TE 2013 YILINDA 1.8 TON ESRAR ELE GEÇİRİLDİ

BİRECİK'TE 2013 YILINDA 1.8 TON ESRAR ELE GEÇİRİLDİ

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde yürütülen uyuşturucu ve uyarıcı madde imal, ticaret ile kullanımına yönelik başlatılan mücadele kapsamında, 2013 yılında yaklaşık 1.8 ton esrar maddesi ele geçirildiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 12 Mart 2014 Çarşamba 15:37
BİRECİK'TE 2013 YILINDA 1.8 TON ESRAR ELE GEÇİRİLDİ

Doğu illerinden, batı illerine geçiş güzergahında bulunan ve halen iç karışıklıklar nedeniyle sınır güvenliğinin ciddi manada sekteye uğradığı Suriye ülkesi ile uzun bir kara sınır hattı bulunan Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde başlatılan uyuşturucu madde ile mücadele sürdürülüyor. İlçe Kaymakamı Fehmi Sinan Niyazi, emniyet güçleri ile uyuşturucu madde imal, ticaret ve bağımlılığına yönelik yürütülen mücadele kapsamında 1.5 yıl içerisinde toplamda 1.8 ton esrar maddesi ele geçirildiğini söyledi. 2014 yılının ilk üç ayı içerisinde de 80 kilogram esrar maddesi ele geçirildiğini belirten Kaymakam Niyazi, 2013 yılı ve 2014 yılındaki ele geçirilen uyuşturucu maddeler ve miktarları ile ilgili şu bilgileri verdi:

"İlçemizde uyuşturucu ve uyarıcı madde imal, kullanım ve ticaretine ilişkin olarak güvenlik güçlerimiz yoğun çaba göstererek gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda 2013 yılında ilçemizde 1940 kök hint keneviri bitkisi 1 ton 813 kilogram esrar maddesi, 1,23 gram eroin maddesi ele geçirilmiştir. 2014 yılında ise 80 kilogram esrar maddesi, 517 gram eroin maddesi ve 14 adet uyuşturucu-uyarıcı hap ele geçirilmiştir."

"32 GENÇ TOPLUMA KAZANDIRILDI"

Kaymakam Niyazi, madde bağımlığı ticaretine yönelik yürütülen operasyonel çalışmaların yanı sıra madde bağımlısı insanların tedavisi yönünde de çalışma yürütüldüğünü belirtti.Türkiye'nin çeşitli illerinde bulunan Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi, Eğitim Merkezleri'ne(AMATEM) toplamda 32 kişinin yönlendirilerek tedavi edildiğini vurgulayan Niyazi, "Güvenlik güçlerimizin çabaları ile mevcut yakalamaların haricinde madde bağımlıları, tedavisi edilebilmesi için Kaymakamlığımız ve güvenlik güçlerimiz koordineli olarak çalışmaları ile AMATEM'lere yönlendirilmiştir. İlçe Emniyet Müdürlüğümüz veBirecik Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı Başkanlığımız tarafından madde bağımlılarının tedavisi için 2013 yılında Ankara Numune Hastanesi AMATEM bölümüne biri bayan olmak üzere 14 kişi polis nezaretinde götürülerek, tedavisi gerçekleştirildiı. Ayrıca 3 kişiyi Kayseri Numune Hastanesi AMATEM bölümüne randevu alınarak ve burada ortalama üçer haftalık süre ile yatmaları sağlanarak tedavi edildi. Bunun yanında 5 kişi İstanbul Bakırköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM bölümüne polis refakatinde gönderilerek, tedavileri yapıldı. Ayrıca Ankara, Adana, Gaziantep ve Kayseriillerinde bulunan AMATEM merkezlerine 10 kişi kendi imkan ve istekleri doğrultusunda gönderilerek tedavi edildi. Bu gençlerimiz topluma kazandırılmıştır" diye konuştu.

Topluma kazandırılan gençlerin yeniden kötü alışkanlıkları kazanmaması için sosyal aktivite alanlarının da oluşturduklarını anlatan Niyazi, "İlçemizde halkımızın sosyal aktivite alanlarının yetersiz olmasından dolayı, gençlik merkezi kuruldu. Bu merkezde basketbol, voleybol, badminton, futbol, masa tenisi, bilardo, okuma salonu, müzik odası, bilişim odası, satranç bölümü ve fitness salonu yer almaktadır. Bunların haricinde ise ilçeye bir de yüzme havuzu yapıldı. Yine bunların dışında İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından nitelik ve mesleki kurslar verilmektedir. Böylece gençlerimizin boş zamanlarını değerlendireceği su sporları, tekne gezileri gibi birçok sosyal aktivite ve eğitim alanı sağlanmış, toplumun hizmetine sonulmuş oldu" dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık