Ana Sayfa Urfa Haberleri Birecik'te Öğrenciler YGS Sınavı Öncesi Toplu Etti

Birecik'te Öğrenciler YGS Sınavı Öncesi Toplu Etti

Şanlıurfa Birecik İlçe Müftülüğü, yarın YGS'ye girecek öğrencileri manevi olarak motive etmek için "Duada Buluşalım" etkinliği adı altında öğrencilere ve ailelerine Merkez Amine Hatun Camii'nde toplu dua töreni düzenledi.

Giriş Tarihi: 23 Mart 2013 Cumartesi 19:09
Birecik'te Öğrenciler YGS Sınavı Öncesi Toplu Etti

Şanlıurfa Birecik İlçe Müftülüğü, yarın YGS'ye girecek öğrencileri manevi olarak motive etmek için "Duada Buluşalım" etkinliği adı altında öğrencilere ve ailelerine Merkez Amine Hatun Camii'nde toplu dua töreni düzenledi.

Birecik İlçe Müftüsü Mekki Solmaz, "Öğrencilerimizin bu sıkı imtihan maratonu öncesinde manevi motivasyonlarını sağlamak, stresini almak ve muhtemel yanlış inanç ve düşüncelerin önünü almak için böyle bir uygulama başlattık. Bu etkinliğimizdeki asıl hedef ise öğrencilerimizin ve ailelerinin türbe ve yatırlara gitmek yerine Kabe'nin şubeleri olan camilerde dua ve niyazlarını yapmalarını sağlamaktır. " dedi.

Müftü Solmaz, insanların bazı hurafelere inanarak sınav öncesi yatır ve türbelere giderek, kalem sürme veya okunmuş kalem alma gibi hurafelerden uzak durması gerektiğini ifade etti. Müftü Solmaz, "Bunlar dinimizle bağdaşmıyor. Dinimizle bağdaşmayan şeyler yapılıyor. Bir takım yanlış inançların artık yapılmamasını istiyoruz. Yapılan şeylerin bilinçsizce değil bilinçli bir şekilde yapılmasını istiyoruz. İnsanlarımıza dinimizin doğrularını anlatmak ve göstermek istiyoruz. İnsanlarımıza yanlıştan uzak durmayı sağlamak istiyoruz. Dua kulun rabbine karşı iman, güven, itimat ve tevhit anlayışının gereğidir." şeklinde konuştu.

Birecik İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Suphi Kaçar ise sağlık yönünden öğrencilere nasihatlerde bulundu. Kaçar "Hayatın imtihan olduğunu, bu imtihanın dünyanın sonu olmadığını, heyecanlanmamaları gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Basın mensuplarının etkinliğin sebebi konusundaki soruya İlçe Müftüsü Mekki Solmaz; "İnancımız gereği, öğrencilerin önce bir fiili dua yapması ve yeterince çalışma yapması gerekir. Daha sonra kavli dua ile Allah'a tevekküldür. Bizler fiili duaları yani çalışmalarının sonunda bu son kısmını yani kavli duayı tamamlamaya, öğrencilerimize dini açıdan bu olaya nasıl baktığımızı anlatmaya çalıştık. Kendilerine rahat, stresten uzak bir ortamda sınava girmeleri gerektiğini söylemeye çalıştık. Ailelere de bazı tavsiyelerde bulunduk. İnşallah bu konularda faydalı olmuşuzdur. Öğrencilerimiz daha başarılı nasıl olabilir adına bizler bildiklerimizi dini açıdan aktarmaya çalıştık. Pazar günkü sınavda öğrencilerimizin gönlünden ne geçiyorsa Allah'tan nasip etmesini diledik ve dua ettik. Hayırlı uğurlu olur inşallah." dedi.

Dua etkinliğine YGS' ye girecek bay ve bayan öğrenciler ile aileleri katıldı. Etkinliğe katılan vatandaşlar bu etkinliğin her sene ve her imtihan öncesi özellikle de LYS öncesi yapılması temennilerinde bulundu.

 

 

kaynak: haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star