Ana Sayfa Teknoloji Biri Hepimizi Takip Ediyor

Biri Hepimizi Takip Ediyor

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı'na (CIA) bağlı ekiplerin her gün dünyanın dört bir yanındaki yüz binlerce twitter ve facebok hesabını takip ettikleri, takip edilen tweet sayısının günde 5 milyonu bulduğu ifade edildi. CIA'nın sadece "takipçi" olmadığı biliniyor...

Giriş Tarihi: 5 Kasım 2011 Cumartesi 15:07
Biri Hepimizi Takip Ediyor
CIA'nın Virginia eyaletinde bulunan Açık Kaynak Merkezi'ndeki ekiplerin her gün sosyal medyayı tarayarak veri topladıkları ve bu verilerin doğruluğunu araştırıp sınıflandırarak istihbarat raporu haline getirdikleri belirtildi. Merkez'in twitter'da takip ettiği tweet sayısının günde 5 milyona ulaştığı ifade edildi. ABD elçiliklerinde seçilen bazı kişilerin de CIA'nın bu çalışması kapsamında görevlendirildikleri basına yansıdı.

CIA tarafından kurulan bu merkezde dünyanın dört bir yanında yaşayan kişilere ait facebook ve twitter hesaplarının yanı sıra, blogların, gazetelerin, TV kanallarının, yerel radyo istasyonlarının, internetteki sohbet odalarının takip edildiği belirtildi. Takibin onlarca yerel dilde yapıldığı yazıldı. Basına yansıyan bir diğer önemli bilgi ise CIA'nın dünyanın dört bir yanında gizli telefon dinlemesi yapması oldu. Bu verilerin sınıflandırılması ile oluşan istihbarat verilerinin raporlaştırılarak Beyaz Saray'a sunulduğu belirtildi.

Merkez tarafından verilen örneğe göre, Mayıs 2011'de Pakistan'da Usama Bin Ladin'in öldürülmesinin ardından dünya kamuoyunun tepkilerini anlamak için sosyal medya kullanıldı ve buradan çekilen fotoğraf Beyaz Saray'a sunuldu.

Merkez'in yöneticisi Doug Naquin, konu ile ilgili yaptığı açıklamada Mısır'da yaşanan süreci bu şekilde "takip ettiklerini", "devrim" öncesinde işaretleri sosyal medya üzerinden aldıklarını kaydetti.

Merkez'in 11 Eylül'deki saldırıların ardından "terörle mücadele" kapsamında kurulduğu belirtilse de, özellikle 2009'da İran'da yaşanan büyük protestoların ardından sosyal medyaya odaklandığı ve 'Arap Baharı' sürecinde sosyal medya "takibinin" zirveye ulaştığı belirtiliyor. Son aylarda ortaya çıkan birçok haber ise CIA'nın sadece "takip etmek" ile yetinmediğini, süreçlere müdahale etmek için de sosyal paylaşım sitelerini kullandığını gösteriyor.

Pentagon: Sadece 'takipçi' olmayacağız...
Temmuz 2011'de ABD Savunma Bakanlığı'nın teknoloji birimi Darpa, "Stratejik Komünikasyonda Sosyal Medya" (SMISC) isimli programın içeriğini kamuoyuna duyurmuştu. Programın, "sosyal medyada yürütülen propagandaları anlamak ve propaganda yürütmek konusunda Pentagon'un kapasitesinin geliştirilmesini hedeflediği" açıklanmıştı. Yani ABD sosyal medyada sadece "takipçi" değil aynı zamanda yönlendirici olacağını resmen açıklamıştı.

egypt-protest-sign_0.jpg

ABD Mısır'ın "sosyal medya devrimcileri"ni eğitmişti
Mart 2011'de New York Times gazetesi ABD'nin sosyal medyayı 'Arap Baharı' öncesinde ve süresince nasıl kullandığını anlatan önemli bir habere yer vermişti. 16 Mart'ta soL'da da yer verdiğimiz haberde ABD'nin 'Arap Baharı'na hazırlık için sosyal medyayı kullandığı net olarak ifade edilmişti.

New York Times, Mısır’daki protestolarda etkin rol alan bazı gençlerin 2008 yılında New York’ta bir teknoloji toplantısına katıldıkları ve burada demokratikleşme mücadelesinde sosyal ağların kullanımına dair eğitim aldıklarını yazmıştı. Bu toplantının Facebook, Google, MTV’nin sponsorluğunda, Kolombiya Hukuk Fakültesi ile Dışişleri Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiği de haberde yer verilen bir diğer önemli bilgi idi.

Mısır’daki protesto gösterilerinin, twitter ve facebook gibi sosyal paylaşım ağlarına taşınmasında etkin rol üstlenen iki Mısırlı gencin de bu programlar vasıtasıyla eğitim aldığı New York Times'ın haberinde belirtilmişti. "Orta Doğu’ya Demokrasi Projesi" yöneticisi McInerney “Protestoları biz başlatmadık ama yeteneklerinin ve iletişim ağlarının gelişmesi için destek verdik” demişti. Mısır’daki protestolarda öne çıkanlardan Bashem Fathy, bu toplantılarla ilgili olarak “Nasıl örgütlenebileceğimizi ve koalisyon kurabileceğimizi öğrendik. Mısır’daki devrim sürecinde toplantılar kesinlikle işe yaradı” demişti.

(soL)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık