Ana Sayfa Urfa Haberleri Bisiklet yolu olmayan kent!

Bisiklet yolu olmayan kent!

Şanlıurfa’da son yıllarda bisiklet sporuna olan ilginin artması sonucu şehir merkezinde bisikletle dolaşanların çoğalmasıyla birlikte iyiden iyiye hissedilen bisiklet yollarının eksikliği had safhaya yükseldi.

Giriş Tarihi: 5 Ekim 2016 Çarşamba 18:55
Bisiklet yolu olmayan kent!

Aziz Çiftçi/URFAHABERNET

HIZLA gelişen ve büyüyen Şanlıurfa da bisiklet yollarının olmaması büyük bir eksiklik olarak karşımıza çıkıyor.Komşu illerimiz Gaziantep,Adıyaman ve Diyarbakır’da bile bulunan bisiklet yolu konusunda Büyükşehir ve ilçe belediyelerin henüz bir çalışması yok.   Bisiklet yolunun Şanlıurfa’da da uygulanması gerektiğine işaret eden vatandaşlar, yetkililerden gerekli girişimlerde bulunmalarını istedi.

OLMAMASI BÜYÜK BİR KAYIPTIR

Bisiklet yolunun yapılmasıyla evlerinden bisikletleri ile çarşı merkezine gidip gelebileceklerini kaydeden vatandaşlar, özellikle yolların dar olması ve yapılan hatalı parkların trafiği olumsuz etkilediğini, bu nedenle bisiklet yolu için proje istediklerini ifade ediyor.URFAHABERNET ‘e konuşan Ahmet Karataş,  "İlimizde bisiklet yolunun olmaması büyük bir kayıptır. Dolayısıyla bisiklet kullanımının daha yaygın hale getirilmesinde olumsuz bir durumdur. Uygar toplumlarda bisiklet yolları mevcuttur. İnsanlar işe gitmek ve spor için bisiklet kullanırlar. Fakat ilimizde bisiklet yolunun bulunmaması nedeniyle bisiklet çok kullanılmamaktadır. Biz bisikletin daha yaygın hale gelmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız" dedi.

SAĞLIĞA ÇOK İYİ GELİYOR

Bisiklet sürmenin bazı hastalıklara iyi geldiğini dile getiren uzmanlar ise, “Hastalıklar için pedala basmak faydalıdır. Fizik tedavi doktorları olarak devamlı hastalarımızı bisiklet kullanmaya sevk ediyoruz. Kireçlenmeye karşı en iyi şey yürüyüş ve bisiklettir. Bisiklet kullandığın zaman yalnız ayak değil, insanın bütün vücudu çalışıyor. Kollar, ayaklar, vücudun bütün hücreleri çalışıyor” diyor.Yakıt ve motor yağı gibi hava kirliliğine yol açan maddelere ihtiyaç duymayan bisiklet hareketsiz şehir yaşamında sağlığımız için de önemli bir faktör.Yakıt ve motor yağı gibi hava kirliliğine yol açan maddelere ihtiyaç duymayan bisiklet, karbon ayak izimizi küçültmede doğaya saygılı bir ulaşım aracı olmasının yanı sıra, günlük yaşamda ve koşturmaca da, işe gidip gelirken, yeterince kımıldatamadığımız hareketsiz bedenlerimizin sağlığına kavuşmasını da sağlıyor.

İŞTE FAYDALARI

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin çalışmasına göre sıralayacak olursak bisikletin bilinen bazı faydaları şöyle;

1- Bisiklet, otomobilin ulaşımda kapladığı alanın 1/4’üne,otomobilin kapladığı park alanının 1/8’ine,otomobilin satın alma fiyatının 1/80’ine,otomobil bakım masraflarının 1/100’üne denk geliyor.

2- Bisiklet için vergi ödenmiyor!

3- Bir bisiklet yolunun yapım maliyeti, normal bir karayolu maliyetinin yüzde 10’una, otoyol maliyetinin ise yüzde 2’sine denk geliyor. Bu olumsuzluklara ayrıca, hava kirliliği ve taşıtların her yıl doğaya attıkları, 60 milyon ton kullanılmış motor yağı gibi başka olumsuzlukları da eklemek mümkün.

4- Motorlu taşıtların sayısı arttıkça karayolu yapımı da artıyor ve bu yollar, verimli toprakların da içinden geçerek, tarım ürünlerine, peyzaja ve faunaya zarar veriyor.

5- Fosil ve diğer yakıtların kullanımı atmosferi asitlendirerek, ağaçların yok olmasına neden olan asit yağmurlarının oluşumuna katkıda bulunuyor.

6- Motorlu taşıtların üretimi için, geriye dönüşümü çok zor ya da masraflı olan çelik, alüminyum ve sert plastik gibi malzemeler kullanılıyor ve fabrikalarda taşıt üretimi için çok fazla miktarda enerji tüketiliyor.

7- Otomobil üreticileri bilinen nedenlerden dolayı uzun ömürlü araç üretmiyorlar, yıpranmış araçlar çevreyi tehdit ediyor ve büyük otomobil çöplükleri oluşturuyor.

8- Oturarak çalışma, hareketsiz yaşam sağlığımızı kaybetmemize neden olan etkenler arasında yer alıyor. Bisikletle birlikte harekete geçerek sağlığımızı koruyabilir, zinde kalabiliriz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star