Ana Sayfa Dünya BM'DE NEVRUZ KUTLANDI

BM'DE NEVRUZ KUTLANDI

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda Nevruz kutlaması yapıldı.

Giriş Tarihi: 21 Mart 2012 Çarşamba 11:37
BM'DE NEVRUZ KUTLANDI
BM Genel Kurulu'nun 2010 yılında aldığı 64/253 sayılı kararla kabul ettiği ''Uluslararası Nevruz Günü'' BM'de 3. kez kutlandı ve gecede ''barış, kardeşlik, uyum ve diyalog'' mesajları verildi. 

BM'deki kutlamayı Türkiye, Afganistan, Azerbaycan, Hindistan, İran, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'ın BM Daimi Temsilcilikleri beraber düzenledi.

BM Genel Kurulu Başkanı Nasır Abdülaziz El Nasır kutlamaya gönderdiği mesajda, Nevruz'un baharın başlangıcını ve doğanın yeniden doğuşunu simgelediğini, ''yenilenme, umut ve uyum'' kavramlarına dayalı Nevruz'un, uluslararası gün olarak kutlanmaya başlanmasıyla, BM'ye üye ülkelerin BM Şartı'nın ilkeleriyle de uyumlu olan medeniyetler arasında diyalog ile dayanışma, barış ve refaha olan taahhütlerini bir kez daha ortaya koyduklarını kaydetti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un geceye gönderdiği mesajı Özel Kalem Müdürü Vijay Nambiar okudu. Ban mesajında, ''dünya üzerinde üç bin yıldır, günümüzde de üç yüz milyon kişi tarafından kutlanan Nevruz'un, yaşamın yeniden canlandığı baharın ilk günü olarak ulusları, dinleri ve dilleri birleştirdiğini'' belirtti.
Gecede Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 12 ülkenin BM Daimi Temsilcileri Nevruz'un önemini vurgulayan konuşmalar yaptı ve bu ülkelerde Nevruz'un nasıl kutlandığıyla ilgili video filmler de gösterildi.

BM Genel Kurul lobisinde resepsiyon da verildi.
(AA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ABD'den Peşmerge Güçlerine Destek

ABD'den Peşmerge Güçlerine Destek

Kurumsal

İçerikYukarı Çık