Ana Sayfa Dünya BM'ye Sunulacak Harita Kabul Edildi

BM'ye Sunulacak Harita Kabul Edildi

İsrail ve Lübnan, Doğu Akdeniz'deki deniz dibi doğalgaz rezervleri üzerinde uyuşmazlıklarını sürdürürken İsrail Bakanlar Kurulu, Birleşmiş Milletler'in (BM) değerlendirmesine sunulmak üzere Lübnan'la olan deniz sınırlarını gösteren haritayı kabul etti.

Giriş Tarihi: 10 Temmuz 2011 Pazar 20:52
BM'ye Sunulacak Harita Kabul Edildi
İsrail Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Kabine bugünkü toplantısında, İsrail'in kuzey deniz sınırı için oluşturulan taslağı onaylamıştır” denilirken, haritanın, doğal kaynakların işletilmesi de dahil olmak üzere İsrail devletinin üzerinde ekonomik haklara sahip olduğu alanı belirlediği vurgulandı.

 

Söz konusu haritanın, daha önce Lübnan tarafından Birleşmiş Milletler'e sunulan haritalarla büyük ölçüde uyumsuzluk gösterdiği belirtilirken, deniz sınırları üzerinde uzlaşamayan iki ülkenin, haritalar nedeniyle yeniden karşı karşıya gelebilecekleri öne sürülüyor.

 

‘LÜBNAN’IN HARİTASI ANLAŞMALARA TERS’

Netanyahu, kabine toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Lübnan'ın BM'ye sunduğu taslaktaki sınırın, İsrail'in önerdiğinden çok daha güneyden geçtiğini kaydetti. Netanyahu, “Lübnan'ın sunduğu harita, İsrail'in Güney Kıbrıs Rum Hükümeti ile anlaşmaya vardığı hat ile çatışmakla kalmıyor, bana göre daha da önemli olarak, Lübnan'ın kendisinin 2007 yılında Güney Kıbrıs ile varmış olduğu anlaşmaya da ters düşüyor” ifadelerini kullandı.

 

İsrail Başbakanı, “Bizim hedefimiz, İsrail'in deniz sınırının Uluslararası Deniz Hukuku ilkelerine uygun olarak belirlenmesidir” dedi.

 

Lübnan, deniz sınırlarıyla ve özellikle ekonomik bölgesini belirleyen teklifini, geçen yıl Ağustos ayında BM'ye sunmuştu. Kasım ayında da bu haritanın Kıbrıs Rum Kesimi ile olan ve batı sınırlarını belirleyen teklifi BM'ye iletilmişti.

 

Lübnan'ın haritalarının, İsrail'in Hayfa kenti yakınlarındaki geniş Tamar ve Leviathan gaz araştırma alanlarını kapsamadığı belirtiliyor. Bu alanlar,  İsrail'in Delek Energy ve Amerikan Noble Energy firmaları tarafından işletiliyor.

 (hürriyet)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ABD'den Peşmerge Güçlerine Destek

ABD'den Peşmerge Güçlerine Destek

Kurumsal

İçerikYukarı Çık