Ana Sayfa Magazin Bodrum Seçim Nedeniyle Issız Kaldı

Bodrum Seçim Nedeniyle Issız Kaldı

Sandık Başına Giden Türkiye Bodrumu Terk Etti. Oyların boşa gitmemesi için seçmenlerin oy pusulasının işaretli olmadığına dikkat etmeleri gerekiyor.

Giriş Tarihi: 11 Haziran 2011 Cumartesi 17:03
Bodrum Seçim Nedeniyle Issız Kaldı

Bodrum'da genel seçimler nedeniyle yerli tatilcilerin büyük bölümünün memleketlerine dönmesi ise sahilleri boşalttı. İkinci konutların bulunduğu tatil siteleri ve otellerin plajları tamamen ıssız bir görünüme bürünürken, otobüs firmaları oy kullanmak için gidenlere yönelik ek sefer düzenledi.


Üzerinde en küçük bir çizik bile bulunan oy pusulası geçersiz sayılacak. Sandığa giderken şunlara dikkat edin:

Başkan pusulayı gösterecek 

YSK’nin 135 sayılı genelgesine göre, sandık kurulu başkanı, oy zarfı ve pusulasının hiçbir tarafında herhangi bir işaret bulunmadığını ve arkasında sandık kurulu mühürü olduğunu kurul üyelerine, gözlemcilere ve seçmene gösterecek. 

Seçmen, “evet” mühürü dışında oy pusulasının herhangi bir yerine imza veya işaret yapmaması, düzgün bir şekilde katlayıp zarfa koyup yapıştırması, aksi halde oyunun geçersiz sayılacağı konusunda uyarılacak. Oy verme işlemi ise şöyle yapılacak;

TC kimlik numaralı kimlik

Sandık görevlisine, üzerinde TC kimlik numarası kimliğinizi, varsa seçmen bilgi kağıdınızı verin. Sandık görevlisinden aldığınız oy pusulası ve zarfın üzerinde hiçbir işaret olmamasına dikkat edin.
Pusula, zarf ve mühür ile birlikte kapalı oy kabinine girin. Yanınızda, cep telefonu, görüntü kaydeden herhangi bir cihaz bulundurmayın, varsa kabine girmeden önce sandık görevlisine teslim edin.

Evet mührünü dışa katlayın

Oy vereceğiniz partiye ait alana veya bağımsızın adının bulunduğu bölüme “evet” mührünü basın. Pusulaya başkaca herhangi bir işaret koymayın. Pusulayı, mürekkebin bulaşmasını önlemek için dışa doğru katlayın ve zarfa koyun.
Oyunuzun bulunduğu zarfı, şeffaf sandığa atın. Oy kullandığınıza ilişkin imzanızı atmayı unutmayın.

Seçim günü yağış

MİLLETVEKİLİ genel seçimlerinin yapılacağı yarın yurdun büyük bölümü yağışlı geçecek. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre yağışlar Marmara’nın genelinde ve Batı Karadeniz’in batısında kuvvetli olacak. Orta Karadeniz’de Samsun, Amasya, Tokat ve Çorum hattında yağışlar etkili olacak, İç Anadolu’da hafifleyecek. Doğu Anadolu’nun batısında ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağış beklenmiyor.

Sağlık sorunu olanlara kolaylık

Sağlık Bakanlığı, sağlık sorunları olmasına  rağmen oy kullanmak isteyenlere, ihtiyaç duymaları halinde sağlık hizmeti desteği  sağlanması konusunda valiliklere genelge gönderdi.

Sağlık Bakanlığından 81 İl Valiliğine gönderilen genelgede, yarın  milletvekili genel seçimi yapılacağı hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere 12 Haziran 2011 tarihinde milletvekilliği genel seçimi  yapılacaktır.

Vatandaşlarımızın 12 Haziran 2011 Pazar günü oy kullanmak üzere, oy  kullanacakları yerlere gitmek istemeleri ve bu konuda sağlık durumları nedeniyle  ihtiyaç duymaları halinde İl Sağlık Müdürlüklerimizin organizasyonuyla, sağlık  kurumları ve evde bakım birimleri gerekli sağlık hizmeti desteği  sağlayacaklardır.

Konunun Bakanlığımız sağlık kurum ve kuruluşlarına duyurulması hususunda  bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.”

BODRUM SAHİLLERİNDE SEÇİM ISSIZLIĞI

MUĞLA’nın Bodrum İlçesi’nde, genel seçimler nedeniyle yerli tatilcilerin büyük bölümünün memleketlerine dönmesi sahilleri boşalttı. İkinci konutların bulunduğu tatil siteleri ve otellerin plajları tamamen ıssız bir görünüme bürünürken, otobüs firmaları oy kullanmak için gidenlere yönelik ek sefer düzenledi.

Genel seçim öncesinde turizmin gözde merkezlerinden Bodrum ve beldelerindeki plajların büyük bölümü boşaldı. Yaz tatili için Bodrum’a gelenler tatile ara verip oy kullanmak üzere memleketlerine döndü. Otobüs firmaları, yaşanan yoğunluk nedeniyle ek seferler düzenleyerek vatandaşın mağdur olmamasını sağladı. Bodrum garajında günboyu hareketlilik yaşandı. Devremülkte tatilini geçiren Tülay Ergör, "Tatilimizi bırakıp oyumuzu kullanmak için Samsun’a dönüyoruz. Çok ümitli değilim ama iki oy iki oydur diyerek oyumuzu kullanacağız" dedi. Avukat Reha Ergör, "Seçim nedeniyle tatilimizi öne aldık ve seçim için Samsun’a dönüyoruz. Tatilimizi bırakıp oy kullanmak için Bodrum’dan ayrılıyoruz, yoksa hava çok güzel" diye konuştu. Osman Kara, "Seçim nedeniyle İstanbul’a gidiyorum. Genel seçimlerde oyumu kullanacağım. Seçim atmosferini karışık buluyorum" dedi.

Azra Güner de İzmir’e oy kullanmak için döndüğünü belirtti. Güner, "Hangi partinin çıkacağı belli oluyor. Bir önceki seçimlerden farklı bir atmosfer yok. Hatta biz bu sene seçim havasını çok fazla hissetmedik. Bayrak asıp, müzik çalacaklarına seçim vaatlerini anlatabilirler" diye tepki gösterdi. Muğla Üniversitesi öğrencisi Elif Kara, "Okulumuz tatile girdi, aslında biraz daha kalabilirdik ama oy kullanmak için dönüyoruz. Seçim otobüslerinin, seçim müzikleri çalıp dolaşmaları beni çok rahatsız ediyor. Oyumuzu müziklere mi vereceğiz? Bayrak asmak, müzik çalmak yerine vaatlerini anlatabilirler" diye konuştu. Gamze İçöz, "Seçim için Fethiye’ye dönüyorum. Oyumu kullanacağım" dedi.

Pamukkale Turizm ve Seyahat Acentesi Vardiya Amiri Atman Bilmen, "İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya için her yarım saatte bir ek sefer düzenledik. Yoğunluk çok fazla, biz de vatandaşların mağdur olmaması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

SAHİLLER BOŞ KALDI

Bodrum’un Turgutres, Ortakent- Yahşi, Bitez, Gündoğan ve Yalıkavak beldelerindeki sahiller, oy kullanmak isteyenlerin kentlerine dönmesi üzerine boş kaldı. Binlerce şezlong üzerinde sadece birkaç kişinin olduğunu görenler şaşkına döndü. Akyarlar Köyü’ndeki restoran işletmecisi Nur Hayat Atakan, "Bodrum’da sezon başında iç turizmde hareketlilik yaşanmıştı, ancak birkaç gündür Bodrum iyice boşaldı. Bugün ise sahiller sessizliğe gömüldü. Seçimlerin bitmesi ile birlikte Bodrum’da yeniden büyük hareketlilik olmasını ve sahillerin dolmasını bekliyoruz. Önemli olan seçimlerin bu ülke için hayırlı olması" dedi.

Akyarlar sahilinde güneşlenen Nilgün Kavukçu ise İstanbul’dan tatile geldiğini ancak oy kullanmak için dönmeyeceğini belirtti. Kavukçu, "Sonucu belli olan bir seçimde oy kullanmak istemedim, o nedenle İstanbul’a dönmedim. Ama burada tatil yapanların yüzde 90’ı oylarını kullanmak için tatillerini bırakıp döndü" diyerek oy kullanmayıp tepki gösterdiğini söyledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star