Ana Sayfa Urfa Haberleri Boğazın Gizemli Kuşu Yelkovan : Urfa Bozkırlarında

Boğazın Gizemli Kuşu Yelkovan : Urfa Bozkırlarında

Türkiye'nin ilk Cittaslow şehri İzmir'in Seferihisar ilçesinde Türk ve yabancı kuş gözlemcilerini bir araya getirecek.

Giriş Tarihi: 26 Ekim 2011 Çarşamba 14:44
Boğazın Gizemli Kuşu Yelkovan : Urfa Bozkırlarında
Kuş gözlemciliğinin yaygınlaşmasını, kuşlarla ilgili araştırma ve koruma çalışmalarının desteklenmesini hedefleyen konferansın bu yıl ki ana teması "Sınır Tanımayan Kuşlar Sınır Aşan Sorunlar".


Doğa Derneği, Dokuz Eylül Üniversitesi Kuş Gözlem Topluluğu ve Seferihisar Belediyesi'nin katkıları ile düzenlenen konferansa,Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden öğrenciler, sivil toplum örgüt temsilcileri ve uzmanların yanı sıra Irak ve Bulgaristan'dan da uzmanlar katılacak.


Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz yaptığı açıklamada "Yaşam alanı Türkiye'de olup neslinin korunması için uluslar arası işbirliklerinin kurulduğu türler arasında boğazın gizemli kuşu Yelkovan, tüm dünyada yüzlerle ifade edilen sayılarda kaldığı düşünülürken Urfa Bozkırlarındaki 3200 bireylik keşiften sonra büyük heyecan yaratan sürmeli kızkuşları, sayıları 50'lerden 120'lere kadar Yükselen ve son üç yıldır da göçe gönderilen kelaynaklar, nesli küresel ölçekte tehlike altında olan şah kartallarda var. 

Bütün bu çalışmaların başarısında uluslar arası ortaklıkların katkısı çok büyük. 13. Türkiye Kuş Konferansı "Sınır Tanımayan Kuşlar Sınır Aşan Sorunlar" ana temasıyla, nesli tehlike altında olan türler başta olmak üzere göçmen kuşların neslinin devamı için yürütülen ulusalararası çabalara dikkat çekecek." dedi.


Üç gün sürecek konferansta Türk ve yabancı kuş gözlemcileri, iklim ve doğadaki değişimlerin mesajlarını en hızlı bir biçimde aktaran kuşlar için yapılan araştırma ve koruma çalışmalarını paylaşarak uluslar arası işbirliklerini güçlendirmek için görüşmeler yapacaklar.(haberler)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık